Detail článku

Setkání otužilců v Náchodě – kouzelné s hromadou zážitkůSoutěž zimního plavání pořádaná v Náchodě v první polovině ledna již tradičně přináší něco zajímavého navíc. Vzpomenul bych například rok 2009, kdy prostor pro plavání vyřezaný v ledu na řece Metuji večer před soutěží do rána zamrzl a plavalo se v hodně přechlazené ledové tříšti, a loňskou akci spojenou se svatbou Táni a Tomáše Prokopových a nebývale velkým zájmem médií. Letos pár dnů před náchodským plaváním přišlo trochu předčasně aprílové počasí – silné oteplení spojené s vydatnými dešti. I na horách tál sníh, a prudce stoupala hladina vody v řekách. V sobotu 15. ledna 2011, kdy se konalo setkání otužilců, dosahovala v Náchodě a okolí vrcholu.

Plavalo se tedy ve velmi rychle tekoucí vodě; průtok dosahoval skoro 29m3/s v době konání závodu, zatímco týden před ním byl skoro desetkrát menší a ještě v pátek dopoledne jen okolo 10m3/s (data z měrného profilu v Hronově). V posledních 24 hodinách před zahájením soutěže začaly průtoky na Metuji v Náchodě i na řekách v okolí nezadržitelně růst. V době konání závodu dosáhla Metuje v Novém Městě (8km jižně) druhého a Stěnava v Otovicích (23km severovýchodně) dokonce skoro třetího stupně povodňové aktivity. Vysoce si cením racionálního a přesného přístupu organizátorů k hydrologickým a meteorologickým měřením a prognózám, a rozhodnutí Pavla Trebichavského, že plavat bude možné – bezpečně a v rámci pravidel.

Na trati 100m plavalo 12 účastníků a nezávodilo se. Na delších tratích se měřil čas a určovalo pořadí. Výsledky obsahují i několik překvapení – záleží samozřejmě i na zkušenosti a odvaze plavců podat plný výkon v rozbouřené, špinavé a rychle tekoucí vodě, ale hodně i na štěstí – kdo jak se zrovna setká či nesetká s nějakým protiproudem, velkou vlnou nebo plovoucí plastovou lahví a podobně. Vítězové, dosažené časy a počty závodníků na jednotlivých tratích byly následující:

250 m, 18 plavců

Pořadí Jméno Oddíl Ročník Čas
1. Kalup Dušan SpPř 1994 02:09
2. Diatková Kristýna KomBr 1994 02:13
3. Krajsa Pavel FiBr 1960 02:20

500 m, 26 plavců

Pořadí Jméno Oddíl Ročník Čas
1. Valášek Jiří SKNá 1993 02:47
2. Stojan Martin SpPř 1968 03:30
3. Zárubová Magdaléna SKNá 1989 03:31

750 m, 56 plavců

Pořadí Jméno Oddíl Ročník Čas
1. - 2. Švestka Jaromír UnOl 1958 04:30
1. - 2. Mihola Petr FiBr 1961 04:30
3. - 4. Moravec Michal LoBr 1958 04:32
3. - 4. Zaoral Vlastimil SpPř 1968 04:32

 

Pro úplnost se sluší uvést i teploty: voda 3.8°C, vzduch 9°C a říci, že všechny dosažené časy byly pod 8 minut. Mezi účastníky ze zahraničí převládali plavci z Polska.

 

Na počátečním nástupu byly vyhlášeny tři "Vícemiss zimního plavání" (viz první foto).

Celá akce tentokrát nebyla jenom sportovní soutěží. První plavání otužilců se konalo na řece Metuji v Bělovsi v roce 1972, letos se tedy v Náchodě plavalo po čtyřicáté. Pro zájemce byl zajištěn program – návštěva pivovaru spojená s ochutnávkou a seznámením s technologií výroby piva značky Primátor, a potom večer s hudbou, večeří a kulturním programem. Dobře jsme se bavili dlouho do noci, Petr Kocián konferoval, zorganizoval několik soutěží a sborový zpěv Hymny Metujských tygrů před půlnocí.

Zážitkem, který u mnoha z nás možná předčil i dojmy z plavání v prvním povodňovém stupni, bylo vystoupení mistra kouzelníka Miloše Malého. Strávil s námi několik hodin. Kromě připraveného programu i neúnavně chodil mezi námi, předváděl další nebo opakoval již předvedená kouzla. Ani nejsem schopen použít termín "triky". Člověk totiž nezbytně dojde k závěru, že přestávají platit matematické a fyzikální zákony, a nebo že by měl hned v pondělí navštívit psychiatra, když se může na cokoliv zeptat, dívat se z jakéhokoliv úhlu nebo blízkosti, poskytnout svoje rekvizity a vše si osahat. Abychom získali zpět ztracené sebevědomí, snažili jsme se ho přemluvit na plavání v ledové vodě. Nepovedlo se – možná naštěstí pro nás; po tom, co jsme viděli, si dokážu představit, že by byl schopen plavat proti proudu v ledové vodě, a vylézt s úsměvem, suchý a naprosto v pohodě. A to by nám otužilcům zmrzl úsměv na rtech.odkazy:

reportáž s několika plaveckými fotkami: hradec.idnes.cz/obrazem-otuzilci-zavodili-v-metuji-o-kus-dal-hlasili-druhy-povodnovy-stupen-1s6-/hradec-zpravy.asp

internetové zpravodajství s desítkami fotografií: nachodsky.denik.cz/zpravy_region/otuzilce-cekal-silny-proud-a-teple-jarni-20110116.html


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 17.1.2011
Number of Views: 7418


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);