Detail článku

Pardubice - 40. ročník vystoupení otužilců na LabiV létě 1971 František Venclovský přeplaval La Manche. Miliony Čechoslováků byly na tento "náš" skvělý výkon patřičně pyšní, tisíce lidí mu poslalo blahopřání. A několik set plavců se hned následující zimu rozhodlo vyzkoušet, zda budou také podobně šťastní, když si zaplavou ve studené vodě. Spoustě z nich se to zalíbilo, takže otužilci plavali po čtyřicáté nejen v sobotu 8. ledna 2011 v Pardubicích, ale také už vloni v prosinci na Pelinách; další jubilejní 40. ročníky konané v rámci Českého poháru v zimním plavání jsou plánovány na příští týden v Náchodě, dále v Chocni, v únoru na Svratce v Brně a na podzim na Labi v Hradci Králové.

 

Počasí zimu příliš nepřipomínalo – v předchozích letech bylo v Pardubicích určitě hezčí. V posledních dnech se oteplilo, během závodu měl vzduch 5°C a ze začátku i pršelo. Sníh až na nepatrné zbytky roztál, ochladil vodu v řece na 2.4°C. V rychle tekoucí vodě nikdo neměl problémy s doplaváním v časovém limitu, nejpomalejší plavec na trati 750m byl v cíli přibližně za 13 minut. Průtok v době soutěže byl 75m3/s (součet Labe Němčice, Loučná a Chrudimka).

 

Jubilejního ročníku se zúčastnilo přes 80 plavců, tj. zhruba o 20 více než vloni. Nechyběli ani mladí (mj. Vojislav Štěrba 2001, Gabriela Trebichavská 1996, Anna Kuřinová 1995), plavali také přemožitelé LaManche (Richard Haan 1949, Lenka Štěrbová 1994) i účastníci ze zahraničí (Dr. Jozef Makai – 1947 ze Slovenska a Jack Bright – 1979 z Velké Británie). Přijeli se podívat i pamětníci – Jan Novák (1942, Zasloužilý mistr sportu, přemožitel La Manche, plavec prvního ročníku) a Lída Jelínková, první česká přemožitelka LaManche. Nejstarším plavcem letošní akce byl Jiří Soukup (1927, Sokol Hradec Králové).

 

Pro všechny tratě byl cíl společný, na levém břehu řeky několik desítek metrů pod Wonkovým mostem. Plavalo se po proudu. Start na 750m byl na pravém břehu pod zdymadlem, na 100, 250 a 500m se startovalo z levého břehu. Z obou břehů i z mostu plavce sledovaly stovky diváků, přítomni byli i reportéři z novin, rozhlasu a televize.

 

Akci letos poprvé organizoval Sport Club Plavecký areál Pardubice. Stejně jako v předchozích letech se neplaval závod na pořadí, ale šlo "pouze" o to uplavat zvolenou trať v časovém limitu (který je 22 minut pro všechny soutěže zimního plavání). Během nástupu před plaváním zajímavě promluvil Michal Štěrba; mj. vzpomenul také jednoho ze zakladatelů pardubického oddílu otužilců Jardu Danielku a přislíbil, že počínaje příštím rokem se pravidelně v lednu v Pardubicích bude na jeho počest plavat Memoriál Dr. Jaroslava Danielky. A za pár let prý bude plavat i Angelika, která se zatím jako asi nejmladší divák vozila v kočárku.

 

 

 


odkazy:

zpravodajství TV Nova, v čase 24:15: voyo.nova.cz/multimedia/televizni-noviny-8-1-2011.html

reportáž na iDnes: pardubice.idnes.cz/pokoritelka-la-manche-se-s-otuzilci-ponorila-do-ledoveho-labe-ptf-/pardubice-zpravy.asp

noční zpravodajství ČT24 (v polovině): www.ct24.cz/vysilani/2011/01/08/211411023000108-23:00-nocni-udalosti/

 


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 8.1.2011
Number of Views: 5526


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);