Detail článku

Štěpán – otužilecký svátek vánočníDo Prahy se na soutěž pořádanou v tradičním vánočním termínu sjelo letos 189 plavců, tj. o 27 více než v loňském roce. Jedná se o nejvyšší hodnotu v porevoluční historii této akce, která se již blíží i absolutnímu maximu 214 účastníků z roku 1976. Roste také zájem mezi mladými, z šestnácti plavců mladších než dvacet let hned tři obsadili místa mezi prvními na nejdelší trati 750m (Václav Mihola – Fides Brno, Denisa Haltmarová - Zábřeh a Vlastimil Zaoral ml. - Přerov). Opět plavaly nejmladší z loňska – Gabriela Trebichavská z Náchoda s Annou Kuřinovou z Hradce Králové, ale tentokrát již byla nejmladší účastnicí Hana Rutová z Náchoda. Deset plavců bylo starších než sedmdesát let, nejstarší z nich osmdesátiletá Božena Černá z pořádajícího oddílu I. PKO Praha.

Z Prahy byla víc než třetina soutěžících (z pořádajícího I. PKO skoro šedesát, další z KLM a ČOUPr či neorganizovaní), přijeli plavci i z Polska a Slovenska a z více než dvaceti českých oddílů a měst: z Brna dvacet dva soutěžících (Fides+Lokomotiva+Kometa /16+4+2), více než deset také z Hradce Králové – 16, z Náchoda – 13, z Plzně a Jihlavy po 11. Ale i menší výpravy významně bodovaly – zejména bych zmínil plavecký klub ze Zábřehu s průměrným ziskem přes 250 bodů na účastníka.

Podmínky byly o trochu tvrdší než bývá na Štěpána ve Vltavě běžné: oteplení v předcházejících dnech zvýšilo průtok v řece (skoro 260 m3/s v době pořádání soutěže – shodně změřeno Na Františku i v Malé Chuchli) a díky oblevě a tajícímu sněhu ochladilo vodu na 2.5°C. Na samotnou soutěž teploty vzduchu silně poklesly, v noci se mrazy pohybovaly okolo -10°C a přes den během plavání byla teplota vzduchu -6°C. Organizátoři plavce na možné komplikace – zejména silný proud, který není ze břehu dost dobře vidět – předem upozornili a vyzvali ke zvážení a přehlášení se na kratší tratě.

K plavání na nejdelší trať 750m nakonec nastoupilo celkem 34 soutěžících (pro srovnání: vloni 53), z nichž do cíle vlastními silami doplavalo 28 (vloni všichni). Díky dobře organizované asistenci záchranářů na člunech ani takovýto průběh soutěže neznamenal žádnou dramatickou komplikaci. Závod vyhráli:

Milan Štencl – PK Zábřeh: 09:37
Václav Mihola – Fides Brno: 10:24
Denisa Haltmarová – PK Zábřeh: 10:37


Na trať 300m se přihlásilo 82, a na 100m 73 soutěžících. Všichni absolvovali zvolenou trať ve vodě i následný skoro půl kilometrový přesun v mraze pěšky do vyhřátých prostor restaurace Mánes bez problémů a komplikací. Akce se tradičně těšila velkému zájmu médií i diváků, a myslím, že se líbila všem zúčastněným.

text: Jiří Kuřina, fotografie: Jana Kuřinová

 
 

 


odkazy:

www.ceskatelevize.cz/ivysilani/21047129791-otuzilci-na-vltave-2010/

www.ct24.cz/domaci/110915-obrazem-v-ledove-vltave-plavalo-182-otuzilcu/


Written By: SuperUser Account
Date Posted: 27.12.2010
Number of Views: 5860


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);