Detail článku

Na Labi dálková nebo otužilecká plavba ?V neděli 26.9.2010 se vydala šestice východočeských plavců na plavbu na pomezí dálkového a zimního plavání - po Labi z Hradce Králové do Pardubic.

Akce byla generálkou na příští rok, kdy si připomeneme 40. výročí překonání stejného úseku Labe přemožitelem Kanálu La Manche Janem Novákem.

  

Podmínky byly těžké. Zkrácenou trasu 21 km zdolali 4 plavci.

Počasí vůbec nepřipomínalo babí léto. Vzduch po celou dobu 9°C, vytrvalý déšť, posledních 7 km v otevřené krajině, silný protivítr vlnil hladinu. Teplota vody na prvních cca 6 km byla 12,5°C, pod Opatovickou elektrárnou se ohřála na 14,5°C.

Vzhledem k aktuálnímu počasí byl vynechán úvodní chladný a stojatý 6 km úsek a startovalo se u splavu ve Vysoké nad Labem - konečná délka trati tedy činila 21 km, po odečtení vlivu proudu řeky přibližně 15 km.

První dvě třetiny vzdálenosti se řeka točila v meandrech chráněná stromy, místy s mělčinami se znatelným proudem, v poslední třetině se naopak rozlila do šířky a zastavila. Celou trať odplavali Hanka Bednářová, Jiří Kuřina, Pavel Trebichavský a Martin Ullwer, necelou polovinu si zkusila Magda Zárubová a Monika Valášková.

Své si užil také doprovodný tým zajišťující a občerstvující plavce. 3 kanoe bojovaly s deštěm a chladem, v závěru navíc s větrem a vlnami.

Pokud se akce příští rok na počest Honzy Nováka zopakuje, jsou vítáni všichni plavci, kteří si zajistí doprovod.

Reportáž připravil Pavel Trebichavský,  foto Jiří Kuřina


Written By: Michal Moravec
Date Posted: 1.10.2010
Number of Views: 7339


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);