Detail článku

Mistrovství světa v zimním plavání 2010 na BleduNe každý ze zimních plavců zachytil informaci o průběhu a výsledcích světového šampionátu v zimním plavání.To se uskutečnilo ve dnech 22.-24.1.2010 ve slovinském Bledu. Proto přináším několik postřehů ze zahraničních zdrojů.

 

Mistrovství světa v zimním plavání se zúčastnilo na 700 plavců z 20ti zemí.
Teplota vzduchu -5st.C,  teplota vody +4 st.C.

Nejlevnější ubytování na tři noci ve tří hvězdičkovém hotelu typu BB stálo 130EUR, dražší potom s plnou penzí 275 EUR.

Startovné na závod na 25 a 50 m stálo 25 EUR, Endurance závod 50EUR.

Z propozic závodů je zřejmé, že se startuje na tratích 25 a 50 m. Poněkud utajená délka "vytrvalostního" závodu pod názvem Endurance se nakonec jeví trať o délce 450m.  Nejrychlejší plavec devatenáctiletý Eric Kovalevski (RUS) tuto trať zaplaval za 9:52 min.
Bohužel české srovnání je pro tuto trať nepoužitelné, neboť naši výkonnostní plavci tyto krátké tratě  neplavou. Dále stojí za zmínku štafety družstev na 4x 25 m a 4x 50m prsa a vzp.

Obecně známá délka mistrovských tratí (25 a 50m)dává českému plavci podnět k zamyšlení, zda mistrovství stojí za cestu a krátké několikasekundové namočení.

Pří pohledu na směsici zimních kulichů a plaveckých čepic na hlavách závodníků se musí česká  rozhodčí bezpochyby uklidnit práškem diazepamu.

Zajímavé  bylo rozdělení do věkových kategorií po pěti letech, avšak pro absenci dostatečného počtu plavců v našich podmínkách nepoužitelné. Z dalšího je patrné, že obdobné problémy může mít i mistrovský šampionát.

Výsledková listina bez udání časových jednotek  nutí přemýšlet, zda se jedná o minuty nebo hodiny, což by se u mistrovství světa mohlo uvažovat, ale pozorný čtenář zjistí, že délka tratí na 25 a 50 m nedává jinou volbu než sekundy.

Ze slovenské výpravy se zřejmě nejlépe umístil Alexander Kirchner, který ve své kategorii na trati Endurance obsadil první místo. (Nutno však podotknout, že v kategorii 55-59 let byl jediný.)

Z českých plavců se mistrovství zúčastnil Matěj Červený (r.77) z I.PKO na nejdelší trati 450m.

Jediná věc, která musí být úžasná a kterou můžeme závidět je čistota vody, která plavce doprovázela celý šampionát.

Fotografie ze závodů

Výsledková listina

 


Written By: Milan Kyr
Date Posted: 14.2.2010
Number of Views: 7693


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);