Detail článku

1. 10. 2017 - první říjnová nedělePrvní říjnová neděle, to je zaškrtnuté okénko v kalendáři většiny otužilců, nadšeně vítajících příchod podzimu a ochlazující se řeky a rybníky. Letos se na 69. ročníku Memoriálu T. K. Divíška a současně 37. Liškově Punkvě sešli opět otužilci ze všech významných českých oddílů, z Prahy, Brna, Jihlavy, Hané, Hradce Králové, Pardubic, Plzně, Náchoda, Třebíče, Zábřehu či Znojma nebo Nové Paky, doplněni o početnou skupinku slovenských kolegů z Trnavy, Oravy a Trenčína.

 

 

Plavci se k jeskyni mohli nechat zdarma svézt elektrickým vláčkem, za což patří, jako vždy, velký dík Společnosti pro Moravský kras, a.s., která přepravu zajišťuje. Celkem se nakonec na místě prezentovalo 149 účastníků, první letošní plavba tak mohla být vyhlášena i jako bodovaná soutěž.

 


Počasí krásného babího léta přilákalo do punkevních jeskyní nejen otužilce, ale také proudící davy nadšených turistů. Po slavnostním nástupu jsme tak museli nějakou chvíli počkat, než lodičky vyvezou turisty z jeskyně a uvolní se jejich dostatečný počet, který tradičně odváží otužilce na dvě různé tratě, 100 a 300 metrů dlouhé. První do lodiček nastoupili plavci na 100 metrů, kteří byli odvezeni do Masarykova dómu a odtud za asistence rozhodčího Petra Miholy vyplavali postupně ven z jeskyně. Většina již zkušenějších otužilců zvolila trať na 300 metrů, kdy se plavci do vody vnořují na místě zvaném U Hastrmana. Tento úsek měl na starost dlouholetý ředitel závodu Michal Moravec. Během plavby na všechny plavce bedlivě dohlíželi zkušení potápěči z Přerova a na břehu pak vše hlídala paní doktorka Jana Novotná, společně s vyškovskými záchranáři. Všech 149 plavců zvládlo svůj úsek bez obtíží, s vodou o teplotě 8,1 stupňů Celsia se všichni poprali statečně, i když pro mnohé to musel být po tom létě docela šok. Ten však mnohonásobně vyvážil tradičně krásný zážitek z výjimečné plavby jeskynními chodbami, který nám může závidět celý otužilecký svět.

 


Příjemné setkání s mnoha přáteli jsme pak dovršili na tradičním společném obědě v restauraci na Skalním mlýně, kde se podával výborný hovězí vývar a řízky s bramborovým salátem. Někteří poprvé, mnozí již poněkolikáté, přesto věřím, že všichni pak odjížděli z Punkvy spokojeni. Další otužilecká sezóna byla takto oficiálně zahájena.

 

 

Za text děkujeme Elišce Podmelové, fotografie poskytl Jiří Kuřina.

 


Written By: Administrator Account
Date Posted: 8.10.2017
Number of Views: 1536


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);