Detail článku

23. mistrovství ČR ve volném způsobu opět hostila řeka SvratkaV sobotu 11. února 2017 se plaval v Brně-Bystrci již 46. ročník Brněnského kilometru. Podvacáté třetí se pak soutěžilo o mistrovské tituly ve volném způsobu.

Soutěž v Bystrci hostila již první mistrovství České republiky v roce 1995. Tato lokalita je také nejčastějším místem, kde se mistrovství pořádá.

Řeka Svratka nezklamala ani tentokrát. Díky pravidelnému upouštění nedaleké přehrady byla hladina volná a bez plovoucího ledu.

V jednu hodinu vše začalo dorosteneckými kategoriemi. Při teplotě vody 1,3°C se v souladu s pravidly plavalo na trati 100 metrů. Jakub Jirsák z I.PKO startoval s jistotou mistrovského titulu, ten také s přehledem získala plzeňská Veronika Šůchová, která si snadno  poradilo s jihlavskou Andreou Svobodovou. V nejstarší ženské kategorii bylo děvčat na medaile tak právě akorát. Přestup do vyšší věkové kategorie vyšel domácí Vlaďce Fialové, jejíž čas by stačil i na vítězného dorostence. S menším odstupem skončila na druhém místě Alena Krčmářová a postarala se hned v úvodu  již o druhou jihlavskou medaili. Více medailí měli v sobotu pouze Fides a I.PKO. Na třetím místě skončila Blanka Vyskočilová a postarala se o jediný cenný kov pro hradecké Sokoly.

 

 

A šlo se na nejdelší trati. Zlato obhájila Lenka Štěrbová, ovšem již jako hostující v I.PKO. Loňské pořadí si prohodily druhá Magda Okurková (Fides) se třetí Renatou Novákovou (SCPAP).
Další host Petr Šlajs získal pro Pražany třetí zlato za svoji premiérovou výhru. Druhé místo dokázal ve své první sezóně vybojovat domácí Michal Slanina. Postaral se tak již o 300. medaili Brňanů v tuzemských domácích soutěžích. Fidesákům na to stačilo necelých 16 roků…    
Čtvrtou stovku pak načali Rišo Nyáry a Deži Pék, který na třetí místo odsunul Jakuba Valníčka. V další veteránské kategorii si přestup do vyšší kategorie užil ziskem titulu domácí Petr Kunc. Jarek „Ovoce“ Švestka startoval v kategorii naopak naposledy. Přesto uhájil bronz za domácím předsedou a před stále se lepšícím Mojmírem Jančíkem.

Na 500 metrové trati se o jedinou medaili pro Prostějováky postarala favorizovaná Dana Zbořilová. Stabilní formu potvrdila druhá Radmila Srbová (I.PKO), třetí Šárka Třísková se pak postarala o jeden z nejméně očekávaných cenných kovů pro pořadatele. Ve druhé nejstarší veteránské kategorii domácí Radomír Suchopa a pražský Ivan Landa zopakovali loňské pořadí. Třetí místo bezpečně uhájil domácí Svaťa Matuštík. Druhou nejmladší ženskou kategorií pak pětistovky v mistrovském provedení tradičně skončily. Hned první mistrovský závod přinesl titul Václavě Benešové. Na stupínky ji doprovodila Jarmila Mašová, rovněž ve svém prvním mistrovském závodě. Současně tak podtrhla výbornou bilanci slavkovských plavců, ze sedmi se jich z medaile radovalo hned pět(!) Bronz vybojovala zástupkyně malého, ale tradičního oddílu, choceňská Hana Koukalová.

 

 

Ve dlouho očekávaném souboji druhé nejstarší ženské kategorie patřily dva nejvyšší stupínky také domácím plavkyním. Roli favoritky potvrdila Zuzka Kouřilová, na druhém místě skončila Jana Matuštíková a pro bronz si na pódium přišla Vlasta Čudanová. Mistrovskou medaili vybojovala již pro čtvrtý oddíl, tentokrát to bylo pro I.PKO.
Nejstarší veteránskou trať ovládl opět podle očekávání nejzkušenější Béďa Hanuš, aktivní účastník brněnské otužilecké premiéry z roku 1972. Míša Štěpán získal další medaili pro svůj miniaturní oddíl, bronz získal v souboji dalších pěti borců Vláďa Kolář z I.PKO.

Na medaili tak v celkovém součtu dosáhlo deset oddílů. Sedm z nich se navíc může těšit z jediného cenného kovu. Jeden bronz mají hned čtyři oddíly – Univerzita Olomouc, Pardubice, Choceň a Hradec Králové. Dvě stříbra odcestovala do Jihlavy, jedno do Mladé Boleslavi. Po jednom zlatu mají Hanáci díky své předsedkyni a také Plzeň, ta zásluhou Veroniky Šůchové. Osm oddílů se tak podělilo o devět cenných kovů. Stejnou bilanci, avšak s hodnotnější skladbou mají Pražané z I.PKO – tři zlaté, dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile.
Tři roky starou rekordní bilanci jedenácti cenných kovů překonal domácí Fides o jedno zlato a tři stříbrné medaile. Bilance se  sedmi zlatými, šesti stříbrnými a dvěma bronzovými medailemi se v budoucnosti bude překonávat jen velmi obtížně jakémukoliv oddílu.

Zapsal Martin Dubina, vlastními fotografiemi doplnil Jirka Kuřina 
 


Written By: Michal Moravec
Date Posted: 19.2.2017
Number of Views: 2424


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);