Detail článku

1. ročník memoriálu Vladimíra Tupého v Sázavě


aktualizováno 15.1.2016

    Vzpomínám si, jak jsem jako malý kluk potkával jednoho pána na procházkách se psem během léta i zimy oblečeného pouze v kraťasech a krátkém tričku. Později jsem se dozvěděl, že se jmenuje Vladimír Tupý a chodí se otužovat. V té době mě vůbec nenapadlo, že se také jednou budu těšit každý rok na to, až vychladnou toky řek a vody rybníků, abych zažil ten příval blaha, které pohltí plavce ve studené vodě. V současné době plavu pravidelně a rád se setkávám s ostatními otužilci na soutěžích. Když jsem se připojil do řad otužilců, začal jsem se o otužování více zajímat a dozvěděl se, že i v Sázavě bývala pořádána otužilecká soutěž – měla dokonce velký úspěch a tradici. Jejím zakladatelem a pořadatelem byl právě nejznámější sázavský otužilec Vladimír Tupý.

    Velmi rád bych se v současné době pokusil tuto tradici znovu obnovit a do zimního kulturního programu Sázavy zařadit Memoriál Vladimíra Tupého. Pro zimní plavce máme v Sázavě překrásné prostředí s dominantou Sázavského kláštera. Věřím, že pro plavce i diváky bude chystaná otužilecká soutěž příjemným zpestřením.

    Memoriál Vladimíra Tupého se bude konat v sobotu 20. února 2016 od 13 hodin u jezu pod klášterem.

    Pro plavce budou připraveny tratě 100, 250, 500 a 750 metrů, takže se budou moci účastnit začátečníci i pokročilí. Nová soutěž Českého poháru v zimním plavání bude v letošním roce pořádána na všech tratích jako nezávodní. Každý účastník obdrží pamětní ručně malovaný diplom od místních žáků základní školy v Sázavě a nejlepší plavci se budou moci těšit i na pěkné ceny. Akcí bude provázet Radek Tupý a kulturně ji zpestří hudební vystoupení tria Sekundičky s doprovodem Milana Štědry.

    Partnery soutěže jsou Česká otužilecká unie, Piaf design, Fajnfoto Benešov, město Sázava, Michal Orlík a také Základní škola Sázava, která prostřednictvím paní ředitelky Kotzotové zajistí pro plavce zázemí a diplomy.
    V únoru se na vás budu moc těšit ... a zimní vodě zdar!

    Vladimír Tupý se začal věnovat otužování již od poloviny osmdesátých let. Na začátku devadesátých let založil a připravoval i silvestrovské otužilecké soutěže i v Sázavě. Diplomy, ceny a květiny pro otužilce, účast přemožitele kanálu La Manche, výjimečný přístup – tím vším si soutěž získala výjimečné krédo a po prvním ročníku, kterého se zúčastnilo asi 50 plavců, následoval druhý ročník, na nějž přijelo úctyhodných 150 plavců z celého Československa, dokonce za účasti Českého rozhlasu.
Vladimír Tupý odolával od roku 2003 deset let rakovině a ještě v roce 2010 se věnoval otužování. Nemoci podlehl 2.8.2013.

Michal Pohořelý
23.12.2015

Příloha: původní, již trochu nepřesný plakát (tratě)


Written By: Michal Moravec
Date Posted: 3.1.2016
Number of Views: 3286


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);