Detail článku

Dvacátý první ročník Mistrovství ČR v zimním plaváníV sobotu sedmého února měli zimní plavci svoje 21. republikové mistrovství. Osvědčená lokalita na řece Svratce v Bystrci hostila tento vrcholný podnik sezóny zdaleka nejčastěji. Nejkratšími tratěmi mistrovství v Brně tradičně začíná a již po necelé minutě měl oddíl SCPAP hned dvě zlatá umístění díky dorosteneckým kategoriím, jmenovitě Josefovi Juricovi a Haně Fouskové. V rodném městě se dařilo jihlavské veteránce Aleně Krčmárové, stříbro pak připadlo nejstarší účastnici, hradecké sokolce Blance Vyskočilové. Vzápětí se již šlo na nejdelší trať 750 metrů.

Zde se plavalo bez překvapení a na tituly dosáhli Rostislav Vítek (Fides Brno) a Renata Nováková (SCPAP). U obou se jednalo o jejich premiérová prvenství. Rosťa to mezi muži stihl na poslední možný pokus, zkušenější Renata má z minulosti již několik dorosteneckých republikových primátů. Rosťu na stupně vítězů doprovodili Michal Hájek z brněnské Univerzity a Tomáš Pilát z I. PKO, Renatu pak Magda Okurková a Radka Srbová (I.PKO Praha).

V nejmladší veteránské kategorii obhájil prvenství Jakub Valníček z I. PKO Praha. Tragikomicky se naopak skončila obhajoba pro Jaromíra „Ovoce“  Švestku, který místo na start zamířil na procházku na nedaleký most. Asi chtěl zjistil, kudy bude v závodě plavat. Veteráni B tak odstartovali bez nešťastného Jarka a v cíli měl nejvíc důvodů k radosti ředitel soutěže Michal Moravec. V Brně se při mistrovství prosadil rovněž poprvé.  Na stupně vítězů se nechal doprovodit oddílovými kolegy a „modrá šlechta“ tak obsadila kompletní pódium.

 

 

 


V kategorii veteránů C se plave 500 metrů. Roli favorita potvrdil Ivan Landa (I. PKO), druhý skončil pořádající Pavel Kouřil a na třetím místě pak uzavřel pardubickou sadu čtyř medailí Jan Kosek.  Malá pardubická výprava se tak nečekaně dostala na první místo v soutěži oddílů. To sice po „spočítání všech zajíců“ podle očekávání ztratila, přesto je pro Pardubice druhé místo mezi oddíly nečekaným, ale současně zaslouženým úspěchem.  Zdá se, že prvenství v Poháru primátora není jen náhodnou shodou okolností. V mladších veteránských tratích se z titulu radovala Dana Zbořilová, následována oddílovou kolegyní Lenkou Kohoutkovou a Vlaďkou Kulhánkovou. Ta získala jedinou medaili pro plzeňskou výpravu.

V kategorii 50 – 59 let zastoupila obhajující, ale nepřítomnou Hanu Matýškovou kolegyně Zuzka Kouřilová, která vyhrála se spolehlivým náskokem. Druhá skončila náchodská Jana Radoňová a třetí Helena Marková  (Fides). 

 

 

 

Mistrovská trať 250 m je pak společná hned pro dvě kategorie. Největší zkušenosti ze všech plavců v závodním poli zúročil Bedřich Hanuš. Druhý byl podle očekávání Míša Štěpán, dědek od Jizery,  třetí pak po velkém boji domácí Zdeněk Kyjovský.  Asi největším překvapením dne pak byla poměrně jasná výhra  v „céčkové“ kategorii v podání Vlaďky Fialové. S domácí brněnskou tratí má přece jen větší zkušenosti než pražská Marie Štanglová.  


Při celkovém bilancování pak na pódiu defilovali plavci deseti oddílů. Jedna bronzová zamířila do Plzně, po jedné stříbrné pak získala Univerzita, Sokol Hradec Králové a Sokol Kosmonosy. Dvě stříbra mají náchodští.  Jediné zlato stačilo k pátému místu mezi oddíly Jihlavákům. Hanáci zabodovali pouze v jediné kategorii, zlato Dany a stříbro Lenky jim ale zajistilo v oddílovém žebříčku čtvrté místo, byť v poháru letos míří ještě výš. Třetí skončili při potvrzení  loňské bilance 2 – 2 – 2 plavci z I. PKO.  O veleúspěšné pardubické výpravě již byla zmínka.  Hned třináct medailových ocenění  (5 – 3 – 5) si z chladné domácí řeky Svratky vylovil domácí oddíl Fides.

text Martin Dubina, foto Jiří Kuřina


Written By: SuperUser Account
Date Posted: 10.2.2015
Number of Views: 2775


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);