Detail článku

Silný proud na Metuji v BělovsiSoutěž v Náchodě mohla být hodně zajímavým závodem. Nevím, co Petr Kocián provedl tomu Petrovi nahoře, který řídí počasí... ... a který si s námi všemi v sobotu 10. ledna ošklivě zahrál. Fakt je, že ještě ve čtvrtek před soutěží organizátoři na Metuji rubali ledy, a chystali se, že v tom budou pokračovat i v pátek. Ale nejen že se silně oteplilo, povolily ledy a roztál sníh, navíc v noci z pátku na sobotu přišly velmi silné deště a v sobotu ráno před soutěží voda v řece Metuji na Náchodsku skoro dosahovala prvního povodňového stupně.

 

 V prostoru cíle (bezprostředně nad zdymadlem) dokázala obsluha jezu zpomalit rychlost proudu v řece asi po dobu půl hodiny na hodnoty i pod 20 m/min. O 750 m výše, kde startovala nejdelší trať, byla rychlost toku mnohonásobně vyšší. Teplota vody zůstala pod 4°C. Ještě na poslední chvíli se diskutovalo o tom, odkud a jak se bude startovat. Voda byla kalná a v silném proudu plavaly nejen pet láhve, ale i docela tlusté větve.

Celkem dorazilo více než sto plavců. Pár se jich na místě rozhodlo v daných podmínkách vůbec neplavat. Dvě třetiny účastníků zvolily nejdelší trať 750 m. Dva plavci absolvovali nejkratší trať 100 m. Půl kilometru plavalo patnáct otužilců, a na trať 250 m se jich vydalo dvacet.

 

 

 

 

V blízkosti cíle byly přistaveny dva autobusy, kde se mohli soutěžící převléknout. K zázemí na fotbalovém stadionu to bylo přibližně kilometr daleko; většina plavců se docela prošla. Jen Bob, který stejně na start dorazil bos a v plavkách, to vzal k šatnám podstatně rychleji. Diskutuje se o tom,  jestli našel nějakou zkratku, někoho si stopnul nebo  tam doplaval 'bobogánem'.

I v nečekaných podmínkách se organizátorům podařilo regulérně zvládnout intervalové starty. Pavel předpisově oznamoval každému tři, dvě a jednu minutu do startu. Ke zvládnutí rovněž významně přispěla aplikace nového ustanovení minimálního odstupu mezi skupinami plavců (po 1 minutě). Jsem přesvědčen, že podstatně kratší interval by vyústil v podstatné zmatky a nepřehlednost, jak na startu, tak v cíli.

 Velmi příjemným překvapením byl závěrečný ceremoniál na náchodské radnici. Čekalo nás velmi důstojné prostředí, a osobní účast starosty i dalších pracovníků městského úřadu. Zajímavých zážitků bylo nakonec hodně, i když jiných, než se původně očekávalo.

 

fotografie Ladislav Kubec, facebook; text Jiří Kuřina


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 29.1.2015
Number of Views: 2203


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);