Detail článku

Vzácná zahraniční návštěva a dva páry silvestrovských milNa konci roku 2014 do Česka přiletěl Ram Barkai, jihoafrický zimní plavec. Narodil se v roce 1957 v Izraeli. Vodní sporty ho přitahovaly vždy, věnoval se nejen plavání, ale také potápění a windsurfingu.  V roce 1996 se přestěhoval do Kapského Města a pravidelně začal plavat delší tratě v moři. Častým cílem jeho plavání byl ostrůvek Robben Island, vzdálený 7 km od pevniny. To ho přivedlo k otužování. Oceán tam sice není kdovíjak ledový, ale je mnohem chladnější než odpovídá středoevropské představě o Africe. V letních měsících (kdy je na jižní polokouli zima) celkem běžně klesá teplota vody k hodnotám okolo 13°C  a v lednu, který je nejteplejším měsícem, jen výjimečně přesahuje 20°C. Zejména bazénoví plavci uznají, že to už začínají být otužilecké teploty.

A v horských oblastech je sníh a ledová voda něčím naprosto běžným. Nejvyšší jihoafrické pohoří Dračí hory se vypíná do nadmořské výšky skoro 3500 m, a druhé nejvyšší Hex River Mountains je od hlavního města vzdálené jen něco přes 100 km a jeho vrcholy jsou přes 2200 m vysoké.

 

Ram Barkai v Praze Braníku, Neko Harbour v Antarktidě
 

     

 

Ram postupně zjišťoval, jaké jsou hranice možností otužileckého plavání. V roce 2008 v Antarktidě uplaval 1 km v ledové vodě na 70° jižní zeměpisné šířky. Přitom měl pouze běžné plavky, plaveckou čepici a brýle. Tento výkon je zapsán v Guinessově knize rekordů. Krátce nato si vytyčil další cíl: ledovou míli – uplavat vzdálenost alespoň jedné anglické míle, tj. 1610 m (po zaokrouhlení nahoru na celé metry) ve vodě o teplotě maximálně 5 °C (to je přesně 41 F). Trať  musí být vedena na stojaté vodě, a nebo nejvýše stejnou měrou po proudu řeky jako proti němu. Plavecké vybavení definoval jednoduše – je stejné jaké povolují pravidla pro přeplavbu průlivu La Manche. To mj. znamená plavky bez nohavic a rukávů, názorně viz: www.channelswimmingassociation.com. V lednu 2009 této mety dosáhl: uplaval skoro 1,5 míle (2,3 km) v Lake Zurich ve Švýcarsku ve vodě 4°C v mraze -7,5 °C.

 

Se svými přáteli zakládá asociaci IISA (International Ice Swimming Association) a stanoví, že členem se může stát každý, kdo ledovou míli uplave. Prvními členy byl Ram a šest dalších Jihoafričanů, kteří míli uplavali v červenci 2010 ve Fraserburgu v nadmořské výšce 1260 m. V červenci 2011 uplaval 1,2 míle Craig Lenning na horském jezeru Brainard Lake (USA, Colorado, 3 200 m) a o necelé dva týdny později, také v červenci, dalších deset Jihoafričanů na Fraserburgu. V roce 2012 do tohoto spolku svými výkony vstupují další plavci z USA, Irska, Jihoafrické Republiky, Švédska, Anglie, Estonska, Ruska a Kanady. Následující rok přibývají Skotsko, Nový Zéland, Česko a Kypr. Asociace IISA byla oceněna za rok 2013 cenou WOWSA Award (jako 'Offering of the Year'). V březnu 2014 Ram Barkai zorganizoval plaveckou výpravu do Antarktidy – za polárním kruhem míli odplavali tři plavci.

Ledomílaři na startu, Zdeněk na otočce

 

 

V úterý 30. prosince 2014 Ram přiletěl do Prahy. Mimo jiné také plavat, a když plavat, tak samozřejmě míli v ledové vodě. Pouhé dva dny předtím měla voda v Labi v Hradci Králové teplotu necelých 5°C a přemýšleli jsme o chladnějších  alternativách pro případ, že by se oteplilo. Labe do úterka zamrzlo, ale naštěstí se dostatečně ochladila Vltava v Praze. Ještě v úterý večer jsme se sešli (já, Ram, Melissa a několik členů I. PKO) v Praze Braníku, prohlédli si trať a krátce zaplavali v řece. Ve středu se na mílovou trať vydali čtyři plavci: Jakub Valníček (premiéra) , Ram Barkai (osmá míle), Zdeněk Tlamicha (druhá míle) a Jirka Neuman (druhá míle). Každý plavec ve vodě měl na břehu svého partnera – zimního plavce, který jej neustále sledoval a byl schopen pomoci a ochoten i jít do vody, pokud by to bylo zapotřebí. Všichni bez problémů odplavali celou trasu a poté se vlastními silami dali do pořádku.

 

Jakub krátce po doplavání, protokol akce Ledová míle - Praha Braník

 

 

pro web sepsal, fotografie z vlastních zdrojů. wikipedie a facebooku doplnil JirkaK HK


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 27.1.2015
Number of Views: 2706


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);