Detail článku

Schengenský víkend Z Česka do Rakouska tekla voda ledová, ale rychlá


Teplota vody v řece Dyji na česko-rakouské hranici v sobotu 13. prosince klesla pod 4°C, ale proud byl příliš silný; nováčci na trati 250m tak nezískali žádnou výkonnostní třídu a plavci na delších tratích také většinou nedosáhli na třídu podle svých představ. V den soutěže byl průtok řeky Dyje v Ladné 53 m3/s a nejdelší časy na trati 1km byly okolo 12 minut. Zážitek na nejdelší trati si dopřálo 40 soutěžících.

 

 

Bylo slunečno a teplota vzduchu okolo 6°C. Celkem plavalo 67 otužilců, mezi nimi 5 plavců neregistrovaných v ČSPS (4 Rakušané, 1 Ital a 1 plavec z Břeclavi).

 

 

V neděli se zhruba pětina účastníků přemístila na další mezinárodní akci – zimní plavání v Dunajské Stredě. V jezeru hned vedle termálního koupaliště měla voda teplotu přes 6°C. Během zahajovací slavnosti si zaplavali oba přítomní Italové po 1km a přibližně polovinu Michal s Jirkou (rozhodčí ledové míle). Celkem zde plavalo několik desítek otužilců.

 

 

 

V sousedním rybníku o pár set metrů dál byla voda podstatně chladnější: 4,2°C. Zde pět plavců zdolalo ledovou míli, za asistence dvou rozhodčích (Michal Moravec a Radek Suchopa - FINA) a Jiřího Kuřiny (ambasadora IISA pro Českou republiku), s podporou dvou člunů. Ledová míle je nesoutěžní disciplína, kdy plavec musí uplavat minimálně jednu anglickou míli (1610m) ve vodě o teplotě 5°C nebo chladnější. Plave se na stojaté vodě, nebo stejnou měrou po proudu a proti němu. Povolené vybavení je definováno stejně jako např. pro přeplavbu kanálu La Manche (jedna plavecká čepice, nikoliv dlouhé plavky, samozřejmě textilní, a ucpávky do uší a nosu). V ten samý den se podobná akce konala také mimo Schengenský prostor - v Bostonu v USA míli v ledové vodě odplavali čtyři plavci.

 

Noví ledomílaři

Magda Okurková   24:05
Dezider Pék   34:32
Petr Mihola   35:01
Jakub Hašek   35:32
Ondrej Pék   35:59

 

více info o ledové míli a asociaci IISA viz: www.internationaliceswimming.com
pro zimni-plavani.info sepsal a fotografie doplnil Jiří Kuřina

 


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 16.1.2015
Number of Views: 2692


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);