Detail článku

Devět národů na Eliščině nábřeží v Hradci KrálovéPoslední listopadovou sobotu měli zimní plavci své letošní již sedmé pohárové dostaveníčko.  V Hradci Králové se letos plaval 43. ročník otužilecké soutěže. Labe si připravilo vodu 4,5° teplou a zaskočilo tak nejen několik plavců, ale i vedoucích výprav. Pro někoho byla nová informace o stanoveném limitu 26 minut, další si pak nedbale přečetli soutěžní řád. A tak se ke slovo dostalo již tolikrát omílané pravidlo 17.3.1. o nejdelší povolené trati pro jednotlivé výkonnostní stupně.

Zaskočený ale rozhodně nebyl tým okolo zkušeného Jirky Kuřiny. Vše jim klaplo na jedničku. Prezence, neplánovaná akce záchranářů, zřejmě nejlépe vyřešené občerstvení v rámci celého ročníku pohárové soutěže a také vyhlašování s neobvykle hodnotnými cenami.

Pořadatelé se totiž na akci připravovali dlouho dopředu. Jinak by na ni nedostali 197 plavců devíti národností včetně vicemistryně světa a ledové mílařky Melissy O'Reilly z USA. Ta dala ukázněně přednost oddílovým potřebám a zamířila na trať 250 metrů, právě v souladu se soutěžním řádem. Tím také nepřímo naznačila, že bychom ji v pohárové soutěži měli ještě určitě vidět.

 

 

 Na kilometrovou trať se vydalo 36 mužů a pouze šest žen. Vyšší bodový příděl využil na kilometrové trati k přiblížení účasti na republikovém mistrovství reprezentační trenér dálkových plavců Rostislav Vítek. Celkové pohárové vedení pak potvrdil Jakub Valníček, třetí místo patřilo Martinovi Zajdenovi. V ženské kategorii se opakovalo ustálené pořadí z předchozích soutěží, když vyhrála Renata Nováková před Magdou Okurkovou a Anetou Lokajovou. Triumf rodiny Novákovy dovršila starší sestra Iveta výhrou na trati 750 metrů. Mezi muži ovládl tuto trať zkušný Jaroslav "Ovoce" Švestka, následován sourozenci Pékovými.

mistryně světa v zimním plavání Magda Okurková   Melissa O'Reilly, USA, na otužileckém závodě v Hradci Králové


Závěrečná beseda s účastníky mistrovství světa v Rovaniemi byla pěknou tečkou za celou vydařenou soutěží. Třicítka posluchačů se dozvěděla o tom, že zlatá medaile byla ve Finsku z losího parohu, o tom, že Rusové a Jihoafričané propagují kilometr, ale Finové mají maximální trať jen 450 metrů a že na zimní olympiádu se náš sport asi hned tak nepodívá.     

 

pro web sepsal Martin Dubina
fotografie Jan Matysek

 

Pár slov od pořadatele: Především bych chtěl poděkovat těm, kteří tuto soutěž podpořili. Bez nich bychom těžko mohli zajímavě odměnit nejlepší plavce, ale ani řada dalších detailů by nevypadala tak, jak se snad podařilo. Jmenovitě bych zde zmínil Město Hradec Králové a jeho primátora dr. Finka, společnosti Eurovia, Městské lesy Hradec Králové a výrobce sportovního oblečení Litex.Těch, kteří se tak či onak zasloužili o zdárný průběh soutěže, bylo podstatně více. Všem poděkuji v nejbližších dnech osobně a na oddílovém webu.

 

Dovolím si také doplnit tabulku nejlepších nečeských plavců:

 


Best non-Czech swimmers:

 


5 Österreich Köberl Josef 77 16:42 1000m
10 – 11 Poland Naziemiec Leszek 74 18:00 1000m
27 United Kingdom Bright Jack 79 21:07 1000m
2 Hungarian Pék Ondrej 73 13:03 750m
7 Italy Kofler Thomas W. 66 15:24 750m
8 Slovak Makai Jozef 47 14:16 500m
- USA O'Reilly Melissa 80 - 250m
- Russian Obolenskiy Vladimír 88 - 100m


Těším se, že se v Hradci za rok 4. a 5. prosince 2015 opět setkáme.
Jiří Kuřina, oddíl dálového a zimního plavání TJ Sokol Hradec Králové

a video na závěr:

 


Written By: Administrator Account
Date Posted: 13.12.2014
Number of Views: 3007


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);