Detail článku

Vydařená sezóna Českého poháru zimních plavců skončila RumchalpouSezóna 2013/2014 byla druhou po zavedené změně bodování „odshora“. Historicky poprvé pak došlo k rozdělení kategorií mužů a žen v rámci absolutního pořadí Českého poháru. Dohady o údajně neobeplavaných bójkách v Přerově a v Jihlavě, přepočítávání časů na jen nepatrně delší trati u několika plavců v podzimních Čehovicích a špatně viditelné bójky v Plzni. Tak lze pojmenovat hlavní nedostatky právě uplynulé sezóny. Kladů bychom pak našli nejméně desetinásobek.

 

Vydařily se obě mistrovství i výkladní skříň našeho sportu v podobě vánočního Memoriálu Alfréda Nikodéma. Vše v pořádku bylo na výjimečně dvoudenní Punkvě, ve Slavkově, Jičíně, Jihlavě, Liberci, Chocni, Poštorné, Pardubicích, Náchodě, opět Chocni, Bráníku, Olomouci, Čehovicích i Nové Pace. Nejpříjemnějším překvapením pak byly premiérové Božeňovské ledy. Radost tak může kalit odpadnutí tří moravských soutěží v Břeclavi, Olomouci a Opavě.

V pohárové bilanci oddílů si zkušený kádr Fides vybudoval v průběhu soutěže rekordní náskok. Šest nejlépe bodujících fidesáků by dokázalo získat třetí místo v soutěži oddílů, stejně tak samostatná skupina deseti slavkovských plavců, největší mimobrněnské skupiny oddílu. První dva oddíly získaly více než polovinu přidělovaných bodů a více než polovinu umístění na stupních vítězů v rámci Českého poháru.

Početně nejsilnějšímu oddílu I. PKO Praha tak stačila průměrná sezóna na pohodlný zisk druhého místa. Na třetí příčce se dlouho hřáli Jihlaváci. Jejich sympatické kolektivní pojetí dokázal početnější oddíl KSO Plzeň předstihnout a v posledních dvou soutěžích.

Polemik o úpravě soutěže oddílů bylo v souvislosti s bojem o třetí místo ve vzkazovníku více než dost, vše ale skončilo v klidu a v pohodě. O třetí příčku ještě mohl v závěru soutěže usilovat také letos velmi posílený a konsolidovaný oddíl Hanáků.

Na pohárové stupně mělo letos nárok dvanáct oddílů. Díky jedinému závodu se mezi zimní oddíly poprvé zapsal nejen plavecký velkoklub USK Praha. Jeden bronz má díky nesrovnatelně většímu úsilí také oddíl SK Náchod. Díky výborným děvčatům se z jednoho stříbra a bronzu radují v Prostějově a Hradci Králové.

Na výhru v některé z kategorií se mohlo v Nové Pace těšit osm oddílů. Právě titul byl jediným pohárovým umístěním pro plavce Univerzity, Sokola Kosmonosy a pro Jihlavský plavecký klub.

Pátým nejlepším oddílem jsou v tomto směru Plzeňáci, titul Vlaďky Kulhánkové doplnil třetím místem Tomáš Kocánek. Pardubičtí pak získali kompletní sadu pódiových umístění.

Jeden titul a dvě druhá místa získal malý zábřežský oddíl. Zajimavá je bilance I. PKO Praha – tři tituly mužů, tři bronzy děvčat.

Trend vyrovnanější bilance s více výbornými jednotlivci z malých oddílů se projevil i na pohárovém zisku Fides. Ke třem titulům a třem třetím místům získali Brňané málo obvyklých sedm druhých míst.

Půlroční volno ukončí tradiční sraz na Punkvě nebo na jiné vhodné lokalitě v rámci Moravského krasu.

 

Jan Dubina


Written By: Administrator Account
Date Posted: 2.6.2014
Number of Views: 2847


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);