Detail článku

Setkání zimních plavců světových jmen v ČehovicíchV sobotu 29. března 2014 se na Čehovický rybník sjel nejvyšší počet zimních plavců v historii. Tentokrát i s nejvyšší mezinárodní účastí. Přijeli závodníci z Polska, Slovenska, Velké Británie, USA a Maďarska. Závodu se zúčastnilo 127 plavců, z toho 41 žen. Voda byla už opravdu jarní. Teploměr se vyšplhal na 12°C. Teplota vody tak dovolila většině plavců plavat nejdelší tratě. Slunečný den si všichni pochvalovali a bylo jasné, že zimní plavecká sezóna pomalu končí.

Mezi nejznámější účastníky předposlední 24. soutěže Českého poháru v zimním plavání, kterou pořádal oddíl dálkového a zimního plavání TJ Haná Prostějov, patřili přemožitelé kanálu La-Manche: Dana Zbořilová (14.8.2001), Richard Haan (29.7.2005), Petr Mihola (5.8.2006), Luděk Coufal - hlavní rozhodčí (7.8.2011) a Aneta Lokajová (14.8.2013). Závodu se zúčastnili i zahraniční plavci. Mezi ty nejvýznamnější patří Melissa O´Reilly z klubu CIBBES New York (USA).

 

start první rozplavby na 1km

 

Melissa získala tři zlaté medaile na mezinárodní „Polární olympiádě“ před rokem v Murmansku. Týden poté (6. dubna 2013) zdolala ledovou míli v New Yorku, jako 61. plavec na světě. V červnu zvítězila mezi ženami v ledové vodě na Murmanské míli. 5. srpna 2013 zahájila jako první plavec úspěšnou mezinárodní plaveckou štafetu přes Beringův průliv. V Čehovicích doplavala na 4. místě.

 

 

Na 1km zvítězila Magda Okurková (vlevo nahoře); na dalších snímcích: Melissa O'Reilly a Aneta Lokajová za cílem, a Melissa s Danou Zbořilovou krátce po doplavání

 

Nejdelší trať – 1000 m plavalo celkem 60 plavců. V mužské kategorii zvítězil Roman Křupka (PK Zábřeh), v ženské kategorii si pro zlato doplavala čerstvá mistryně světa v zimním plavání z Rovaniemi 2014 Magda Okurková (FIDES Brno). Na trase 750 m byl nejlepší Jaromír Švestka (Universita Olomouc), za ženy zvítězila Lenka Pacáková (FIDES Brno). Za zmínění stojí i výkon dorostenky Renaty Novákové z Pardubic, která plave poslední rok v kategorii dorostenců a nemůže tudiž plavat delší tratě a zasáhnout do kategorie žen. Naprosto suverénně zvítězila na trase 500 m s časem 6:59,0 a dokázala tak, že bude budoucí zimní plaveckou hvězdou.

Eliška Novotná doplavala druhá na trati 1km

Nejstaršími účastníky byla Blanka Vyskočilová z Hradce Králové (1939) a Bohumil Pácl z Hané Prostějov (1940). Nejmladším účastníkem závodu byl Martin Šenkýř z pořádajícího oddílu TJ Haná (2004), který si doplaval pro bronz na trati 250 m.

Michal Mucha z pořádajícího oddílu na trati 1km

Poděkování patří všem organizátorům, kteří se podíleli na hladkém a bezproblémovém průběhu celého závodu a Statutárnímu městu Prostějov, za finanční podporu.

 

pro web sepsal a fotografie vybral Michal Mucha


Written By: SuperUser Account
Date Posted: 31.3.2014
Number of Views: 3486


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);