Detail článku

Sto padesát let od narození Alfreda NikodémaAlfred Nikodém (25. března 1864 - 30. října 1949)

byl pražský zlatník a všestranný sportovec - běžec, chodec, jezdec - dnes známý především jako průkopník zimního plavání. Veřejně plaval poprvé v Praze ve Vltavě o Vánocích 1923. Tento zvyk se ujal a v roce 1928 už plavalo v zimě u Národního divadla pod jeho vedením 63 plavců.

Naposledy plaval Nikodém veřejně ve Vltavě v prosinci 1945, na prvním vystoupení otužilců po skončení války. V roce 1946 předal vedení pražských otužilců Oldřichu Liškovi. Oldřich Liška a jím založený Tělovýchovný otužilecký klub zorganizovali 21. prosince 1947 vánoční plavání otužilců u Národního divadla. Alfred Nikodém zemřel o dva roky později a je pohřben na Vyšehradě. Tradice plavání během Vánoc ve Vltavě u Národního divadla trvá dodnes. Pod názvem Memoriál Alfreda Nikodéma je organizována I. plaveckým klubem otužilců Praha vždy 26. prosince. (podle cs.wikipedia.org)

(foto z Vyšehradu Jiří Kuřina)

V úterý 25. března 2014 uplynulo přesně 150 let od narození Alfreda Nikodéma. Toto výročí si v neděli 23. 3. v Praze připomenulo okolo stovky českých zimních plavců. U jeho hrobu na Vyšehradě promluvil zasloužilý sportovec Jan Novák, dálkový plavec a otužilec. Ve svém proslovu přiblížil Alfreda Nikodéma jako člověka, který položil základy československému zimnímu i dálkovému plavání.

(foto z Braníku Nina Havlová)

Část plavců si Alfreda Nikodéma připoměla plaváním ve Vltavě v Braníku, v místech, kde trénují všechny tři pražské kluby otužilců a kde bývá na přelomu ledna a února pořádán Memoriál Ladislava Nicka. Plavali tratě od 100 do 500 metrů. Počasí otužilcům přálo, po několika velmi slunečných teplých dnech se v neděli silně ochladilo, pršelo, foukal vítr. Voda měla teplotu 9°C, vlny ve větru šly proti proudu, vzduch byl chladnější než voda. Šest vylosovaných otužilců si odneslo volné vstupenky do kryocentra v Modřanech, kde se mohou ještě více zchladit. A známku věnovala Česká otužilecká unie všem, kteří v Braníku plavali.
 

(foto z řeky Vltavy pod Vyšehradem Jiří Kuřina)

Plavalo se také pod Vyšehradem. Většina přítomných otužilců si zaplavala při pravém břehu řeky. Potom se několik plavců vydalo s doprovodnou loďkou na druhý břeh, odkud bylo vidět do míst, kde Alfred Nikodém odpočívá. Mohli mu odtud zamávat, a všichni si připomněli jeho plavbu napříč Vltavou před devadesáti lety.  V přístřešku na náplavce pod Vyšehradem a v klubovně Sparty v Braníku byly vystaveny dokumenty a předměty, které dobu a život Alfreda Nikodéma připomínají. Také byla k vidění sbírka vtipů s otužileckou tematikou.

(nahoře odznaky k Nikodémovu Štědrovečernímu plaveckému závodu Napříč Vltavou ze sbírky Vladimíra Komárka, dole plavec uprostřed řeky Vltavy v březnu 2014 – foto Jiří Kuřina)

 

(jeden z kreslených vtipů ze sbírky Vladimíra Komárka)

Vzpomínkové akce otužilců se zúčastnila i Miroslava Košumberská, praneteř Alfreda Nikodéma se svými dětmi. Neplavala, ale třeba i na to jednou dojde. Zatím se připravuje tím, že zimní plavce občas sleduje.

(Miroslava Košumberská, praneteř Alfreda Nikodéma a Tomáš Prokop po doplavání, foto Jiří Kuřina)

Vzpomínkové akci věnovala značnou pozornost i média, kromě novinářů a rozhlasu natáčely i tři televizní štáby (Česká televize, TV Barandov a TV Metropol).

Odkaz na sestřih vyrobený Českou televizí:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/nejnovejsi-videa/267251-otuzilci-si-pripomneli-150-let-od-narozeni-alfreda-nikodema/

Video  Naše voda / Nina Havlová:

 

Život Alfreda Nikodéma v datech
(zpracováno podle www.otuzilci.cz)

 •  25. 3. 1864 se narodil Alfred Nikodém zakladatel sportovního otužování v Československu
 • 1920 Alfred Nikodém se stává přeborníkem České obce sokolské
 • prosinec 1923 - Alfred Nikodém plave poprvé veřejně v zimě ve Vltavě v Praze
 • 1923 Alfred Nikodém zakládá sekci Zimní záchrany tonoucích při APK Praha (Amatérský plavecký klub)
 • 25. 3. 1924 Pražská župa čsl. plaveckého amatérského svazu uděluje, u příležitosti plavby Napříč Vltavou u Čechova mostu v Praze, Alfredu Nikodémovi svrchované sportovní uznání
 • 29. 5. 1924 Československý amatérský plavecký svaz věnuje Alfredu Nikodémovi putovní pohár
 • 2. 8. 1925 Alfred Nikodém vyhrává na trati 300 metrů v kategorii veteránů 1. cenu v plavecké soutěži ve Švýcarsku (Švýcarský pohár)
 • 25. 12. 1928 Alfred Nikodém vyhrál pařížský pohár Napříč Seinou v kategorii starších pánů. Voda +7 °C, vzduch +9 °C
 • prosinec 1928 - rekordní počet 63 plavců plave společně s Alfredem Nikodémem
 • 5. 9. 1932 plave poprvé Alfred Nikodém na trati 200 m v uniformě a s puškou. Na trati 500 m plave v pytli
 • 11. 7. 1934 plave sedmdesátiletý Alfred Nikodém Napříč Brnem v řece Svratce, trať dlouhou 2600 m, v čase 38 minut a 59 vteřin
 • 16. 12. 1945 první slavné veřejné vystoupení otužilců po skončení druhé světové války u Občanské plovárny v Praze. Vystoupení se naposledy zúčastnil 82letý Alfred Nikodém
 • 1946 Alfred Nikodém předává vedení pražských otužilců Oldřichu Liškovi
 • 21. 12. 1947 v 11 hod. u Národního divadla v Praze pořádal TOK Praha předvánoční plavbu ve Vltavě, které se zúčastnilo celkem 6 otužilců a toto akce je považována za první ročník dnešního memoriálu Alfreda Nikodéma
 • 30. 10. 1949 zemřel Alfred Nikodém, zakladatel sportovního otužování v Československu
   

 

 

 (ocenění z pozůstalosti Alfreda Nikodéma, spravované I. plaveckým klubem otužilců Praha)


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 25.3.2014
Number of Views: 5299


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);