Detail článku

Mistrovství ČR v zimním plavání – prsařský způsobJiž slušnou řádku let se zimní plavci v každé sezóně scházejí hned ke dvěma Mistrovstvím České republiky. To mladší, prsařské, se, po loňské úspěšné premiéře, letos opět uskutečnilo ve venkovní padesátce Plaveckého stadionu Podolí v Praze. Bazén, který v nedávné minulosti hostil například evropské šampionáty juniorů a masters, je bezesporu důstojným prostředím i pro vrcholnou akci zimních plavců. Akce se i letos konala pod záštitou primátora Hlavního města Prahy, jen jméno se změnilo, Doc. MUDr. Bohuslava Svobodu, CSc. nahradil RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D.

Voda je v podolské venkovní padesátce celoročně a v největší zimě je její teplota udržována kolem pěti stupňů, tak aby nedošlo k poškození bazénu v důsledku náhodného zamrzání. Letošní teplá zima a hlavně vysoké teploty posledních dní před samotným závodem ale zapříčinily, že oficiální měření tentokrát plavcům slibovalo vodu o teplotě mezi devíti až deseti stupni.

Vrchní rozhodčí Luboš Imryšek oproti loňsku ještě posílil svůj rozhodcovský tým pro tyto závody, takže se při úvodním nástupu rozhodčích plavcům představila na zimní poměry nevídaná dvacítka arbitrů, dávající jistotu, že závody jsou po této stránce maximálně zabezpečeny. Zkušení rozhodčí navíc velmi výrazně zmírnili svůj kritický pohled na provedení stylu, na který jsou z bazénových závodů zvyklí, takže byť se mistrovské závody neobešly bez diskvalifikací, šlo pouze o ojedinělé případy, kdy došlo k tak výraznému porušení pravidel prsařského způsobu, že to již nešlo přehlédnout.

Závody zahájil projevem předseda Českého svazu plaveckých sportů Ing. Vladimír Srb, který plavcům popřál co nejlepší výkony a umístění. Plavci si poté, jak se na zahájení Mistrovství ČR sluší, vyslechli českou státní hymnu, a pak už se pozornost všech mohla zaměřit k bazénu.

Pořadí jednotlivých mistrovských závodů zůstalo shodné jako v minulém roce, takže jako první se v bazéně představily ženy do 39 let na trati 750 metrů. Tato kategorie měla velkou favoritku v osobě Magdy Okurkové (Fides Brno). Několikanásobná medailistka z bazénového Mistrovství ČR v krátkém i dlouhém bazénu se v letošní sezóně poprvé výrazněji zaměřila na zimní plavání a před měsícem v Brně brala svůj první mistrovský titul i v této extrémní plavecké disciplíně. I v Podolí svoji roli favoritky potvrdila a časem 12:36,6 získala i prsařské zlato. Za ní finišovala její oddílová kolegyně a obhájkyně loňského vítězství Eliška Novotná, plavající, vzhledem k velmi střídmé účasti na závodech v této sezóně, na únikové dráze číslo jedna, bronz brala Iveta Nováková (SCPA Pardubice).

 

ze závodů žen, MČR v zimním plavání stylem prsa 2014; vlevo vítězka Magda Okurková, vpravo vyhlášení masters B
 

 

Hned po ženách šla do vody na totožnou trať i stejná kategorie mužů. Po startu šel do čela Roman Křupka (PK Zábřeh), který si v Brně, hlavně v posledním kole mistrovského závodu, prošel peklem i důkladným očistcem. Z Danteho Božské komedie mu tak do kompletu schází jen ten Ráj, takže v Praze už z toho je zlato. Druhé místo bere Martin Homolka (Fides), jedna diskvalifikace pak na třetí místo vynáší domácího Tomáše Piláta.

Následuje kategorie mužů – masters A. Domácí Leszek Naziemiec loni bral zlato ještě v mladší kategorii, letos mu bude 40 let, takže absolvoval premiéru mezi veterány. A navázal tam, kde loni skončil, tedy vítězstvím v prsařském mistrovství. I stříbro zůstalo doma, na své konto si ho připsal Jakub Valníček, který ho tak přidal do sbírky k mistrovskému titulu z Brna. A do třetice medaile do Prahy, tentokrát k Ledním medvědům – Jirka Neuman napodobil Leszka a po loňském třetím místě o kategorii níže bral bronz i v kategorii masters A. Kuriózní situaci zažil loňský mistr v této kategorii Zdeněk Tlamicha, který na startu zapomněl, že má plavat prsa, závod zahájil kraulovým tempem a zbytek tak plaval s jistotou diskvalifikace víceméně mimo soutěž.

Jako poslední plavou 750 metrů muži – masters B. Pro titul, jehož pořadové číslo přesně odpovídá počtu uskutečněných prsařských mistrovství, si zde doplaval STK zimního plavání Petr Mihola (Fides), následován svými oddílovými kolegy Radomírem Suchopou, který si připsal stříbro, a Michalem Moravcem, který bral bronz.

 

ze závodů mužů, MČR v zimním plavání stylem prsa 2014; vlevo vítěz Roman Křupka, vpravo vyhlášení výsledků masters C
 

 

Následuje trať 250 metrů. Tu mají předepsánu jako mistrovskou čtyři kategorie, které se, s využitím šířky podolských drah, vejdou do jedné rozplavby. Během několika málo minut je tak jasno hned o čtyřech nových mistrech ČR. Mezi ženami – masters C bere zlato Vladimíra Fialová (Fides), na stupně vítězů jí doprovodí Viera Hoštáková (I.PKO). Kategorie masters D mezi muži opanoval Bedřich Hanuš (Fides), druhý byl Lubomír Valenta (I.PKO), třetí místo si do výčtu dosavadních úspěchů přidá Michael Štěpán (Sokol Kosmonosy). Společně se zkušenými plavci veteránských kategorií plavou i nejmladší účastníci tohoto mistrovství. Mezi dorostenkami bere zlato Renata Nováková (SCPA Pardubice), která se již určitě těší na příští sezónu mezi ženy, stříbro pak získává Veronika Krejčí (PK Zábřeh). Dorostence vyhrává Máté Meszáros (Fides), ani podruhé nezvládne trať bez diskvalifikace domácí David Sebera, příští rok bude mít poslední, třetí šanci.

Startér Michael Kindl se poté z obrátkové přesouvá na cílovou plošinu, neboť následují mistrovské tratě, které v dlouhém bazénu začínají i končí na stejné straně.

Začíná se pětistovkou žen – maters A. O své nadvládě nad touto kategorií nenechává nikoho na pochybách Lenka Pacáková (Fides) a do své bohaté sbírky přidává další zlato. Stříbrnou příčku bere Vladislava Kulhánková (KSO Plzeň), bronz si odváží Gabriela Ježková (Haná).

O kategorii výš, mezi ženami – masters B, bere zlato, k nemalé radosti hlasatele, moderátora a hlavně svého oddílového šéfa Petra Kociána, Jana Radoňová (SK Náchod), za ní doplavává Helena Marková (Fides) a Zuzana Miškovská (SCPA Pardubice).

Muže – masters C ovládne Vít Frank (Fides), po boji o vítězství nakonec stříbro bere Richard Haan (I.PKO). Bronz získává Jan Kosek (SCPA Pardubice), který tak se svými kolegyněmi z pardubického oddílu zopakuje stoprocentní bilanci v zisku mistrovských medailí z Brna.

Společně s poslední mužskou kategorií je ve vodě i stometrová trať žen – masters D. Zde vítězí jihlavská Alena Krčmařová před nejstarší účastnicí závodů Boženou Černou (I.PKO).

Mistrovské tratě jsou doplavány, celkem se na nich představilo 71 plavců. Na řadě je vyhlášení vítězů. Všichni úspěšní plavci dostávají medaili a diplom, ti méně úspěšní spřádají plány na příští rok. Společné focení na stupních vítězů absolvují i nejlepší plavci duatlonu, který v této sezóně poprvé tvořil součet obou mistrovských závodů v Brně a Praze.

 

Medailová tabulka

pořadíoddíl1.2.3.celkem
1.Fides Brno74112
2.I. PKO Praha1517
3.SCPA Pardubice1034
4.PK Zábřeh1102
5.Jihlavský PK1001
SK Náchod1001
7.KSO Plzeň0101
8.KLM Praha0011
Sokol Kosmonosy0011
Haná Prostějov0011

 

 

Následuje blok tratí mimo Mistrovství ČR. Rozhodčím odpadá povinnost sledovat dodržování prsařského stylu a široké podolské dráhy dovolují bez problémů plavat ve dvou na dráze, takže se bazén výrazněji zaplní. Plavci na jednotlivých tratích nesoupeří jen mezi sebou, ale také s výkony závodníků z mistrovských disciplín, kterým se již podruhé bude vylepšovat čas podle stanoveného koeficientu (pokud nebyli diskvalifikováni za nedodržení pravidel prsařského způsobu).

Prsaři nakonec, i díky koeficientu, zvítězí mezi muži i ženami na tratích 750, 500 a 250 metrů. Na stovce se žádná mužská kategorie v rámci mistrovství neplave a mezi ženami to je pak jediná trať kde se na vrcholu pořadí neobjeví některý z účastníků MČR.

Kolem půl čtvrté odpoledne je doplaváno. Poslední účastníci závodů balí a odjíždějí, pořadatelé dokončují výsledky, uklízí techniku a zázemí a nakonec i oni nechávají podolskou otevřenou padesátku svému osudu. V polovině července napodobí, během třídenního klání, své otužilejší plavecké kolegy také domácí bazénová špička, když se na stejném místě sejde k vrcholné domácí bazénové akci – Letnímu Mistrovství České republiky v plavání. A za rok, snad se studenější vodou, opět zimní plavání v Praze – Podolí.

 

pro zimni-plavani.info napsal Petr Hubal, fotografie doplnil Jiří Kuřina


Written By: Administrator Account
Date Posted: 5.3.2014
Number of Views: 4602


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);