Detail článku

Mistrovství ČR ve volném způsobu je již minulostíV sobotu 8. února se plaval v Brně-Bystrci již 43. ročník Brněnského kilometru. Podvacáté se pak soutěžilo o mistrovské tituly ve volném způsobu. Soutěž v Bystrci hostila již první mistrovství České republiky v roce 1995 a tato lokalita je také nejčastějším místem, kde se toto mistrovství pořádá. Řeka Svratka nezklamala ani tentokrát. Díky pravidelnému upouštění nedaleké přehrady byla hladina volná a bez plovoucího ledu. Předjarní slunečné počasí tak dalo prvnímu vyvrcholení sezóny zajímavou a optimistickou kulisu.

 

V jednu hodinu vše začalo dorosteneckými kategoriemi. Při teplotě vody 1°C se v souladu s pravidly plavalo na trati 100 metrů. V souboji pardubické Renaty Novákové s Veronikou Krejčí ze Zábřehu potvrdila roli favoritky Renata. Obě děvčata plavala v dorostenecké kategorii na tomto mistrovství naposledy, takže příště již je čeká start bez jistoty zisku medaile. U chlapců byla situace daleko otevřenější. David Sebera z I. PKO Praha míří za pohárovým titulem, v sobotu ale našel přemožitele v domácím Máté Mészároszovi. Ten může v této kategorii startovat ještě dvakrát, David jednou.

V kategorii žen získala premiérově  mistrovskou třídu i titul domácí Magda Okurková. Stříbro putovalo zásluhou Ivety Novákové do Pardubic, bronz získal díky Anetě Lokajové oddíl brněnských studentů. V loňské roce patřily stupně vítězů v kategorii mužů kompletně plavcům I. PKO Praha. Ani jeden se letošního vrcholu sezóny letos nezúčastnil. Kompletní výměnu postav na stupních vítězů dlouho řídil loňský dorostenec Roman Křupka, následován oddílovým kolegou a o dvacet roků starším Milanem Štenclem. V poslední třetině trati ale klesl až na třetí příčku. Zkušený Milan uhájil zlato o pouhých 0,9 sekundy před fidesákem Martinem Zajdenem.

   

Z vyhlášení MČR: (zleva) David Sebera, Máté Mészárosz, Michael Štěpán, Bedřich Hanuš, Lubomír Valenta

 

 

 

 

Pražané si výpadek v kategorii mužů vynahradili v nejmladší veteránské kategorii. Jakub Valníček v ledové vodě bezpečně ovládl trať před Robim Šupou (Fides) a ledomílařem, „Beringem“ a oddílovým kolegou Zdeňkem Tlamichou. Také třetí veteránská kategorie přinesla Praze zlato. Žijící legenda zimního Richard Haan má stejně jako Jakub brněnské kořeny, oproti kolegovi pak třicetiletou praxi v zimní vodě a mnoho úspěšných zápisů také v dálkovém plavání. O 120 divadelních rolích bychom pak mohli napsat samostatný seriál na mnoho pokračování.  Druhou veteránskou trať ovládl favorizovaný Jaroslav Švestka z Univerzity Olomouc, který si v napínavém souboji poradil se sedmičlennou přesilou domácích plavců v čele s dlouho vedoucím Radomírem Suchopou.  Nejstarší veteránskou trať ovládl podle očekávání nejzkušenější Béďa Hanuš, aktivní účastník brněnské otužilecké premiéry v roce 1972. Míša „Oušeno“ Štěpán získal premiérovou medaili pro svůj miniaturní oddíl, bronz obhájil spolehlivý Lubomír Valenta z I. PKO.

V nejstarší ženské kategorii se podle očekávání prosadila Alena Krčmářová a potvrdila pozvolný a trvalý vzestup sympatického jihlavského oddílu ve městě, kde v mládí vyrůstala. Zbývající tři kategorie pak ovládly domácí plavkyně. Lenka Pacáková podle očekávání a s rekordním náskokem, Vlaďka Fialová získala rozhodující náskok nad pražskou Marií Štanglovou až ve druhé polovině trati. V nejvyrovnanějším závodě pak v kategorii B potěšila domácí příznivce svým premiérovým titulem Hana Matýšková. Zlato uhájila před náchodskou Janou Radonovou o pouhých 1,1 sekundy!

 

Z úvodního nástupu: (zleva) Richard Haan (LaManche 2005), Dana Zbořilová (LaManche 2001),

Aneta Lokajová (LaManche 2013), Jiří Neuman (Ledová míle 2014)

 

 

 

 

Na medaili tak dosáhlo dvanáct oddílů. Jeden bronz má kromě „show teamu“ Univerzity také Haná Prostějov díky letos výborné „Gabolíně“ Ježkové. V Prostějově se ale už těší na příští rok a na souboje Dany ZbořilovéLenkou Pacákovou. Stříbro má kromě Sokola Kosmonosy díky Vlaďce Kulhánkové také plzeňský oddíl. Dvě medaile mají hradečáci díky úspěšným veteránkám Věrce a Blance. Kompletní sadu medailí si odvezli díky Veronice Krejčí a úspěšným mužům malý a úspěšný oddíl plavců ze Zábřehu. Pomyslný bronzový stupínek mají pardubičtí plavci. Sestry Ivetu a Renatu Novákovy doplnila Zuzka Miškovská bronzem a Honza Kosek dokonce stříbrem. Medaili tak získali všichni čtyři pardubičtí plavci. Kompletní dvě sady medailí si odvezli plavci I. PKO Praha. Třetinu všech cenných kovů si ponechali pořadatelé. Rekordních šest zlatých medailí „modré šlechty“ vybojovaly ze dvou třetin děvčata. Tituly mají také patnáctiletý Máté a o 57 roků starší Béďa Hanuš. Všechny tři stříbrné medaile Martina Zajdena, Petra Miholy i Róberta Šupy mohly mít při troše štěstí a plaveckého umění rovněž zlatý lesk. Sbírku doplnili bronzoví Radek Suchopa a Jano Kacián.


Po zaslouženém dvoutýdenním volnu, které je určené pro trénink a sledování Olympiády, se naše společenství přesune do Olomouce. V prvním březnovém dni se dalších dvanáct sad medailí bude rozdávat v plaveckém areálu v Podolí.
 

Zapsal Martin Dubina, vlastními fotografiemi doplnil Jirka Kuřina

(překlep - záměna Moravy a Chorvatska opravena 10.února. ve 14:00)


Written By: Administrator Account
Date Posted: 10.2.2014
Number of Views: 3329


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);