Detail článku

Branické ledy 2014Necelá dvoustovka plavců se sešla v sobotu 1. února v Praze – Braníku k dvanáctému ročníku Branických ledů, které se již potřetí plavaly také jako Memoriál Ladislava Nicka. Na plavce čekala teplota vody těsně nad dva stupně, vzduch ráno začal s teplotou pod bodem mrazu, v době oficiálního měření byl na nule a v průběhu dne se ještě více ohřál až na plusové hodnoty. Celkově panovalo příjemné zimně-plavecké počasí, chyběl pouze sníh, který ještě v týdnu v Praze byl, ale během pátku před závody stačil v teplém počasí bohužel roztát. (Úvodní foto z prostor pro přípravu plavců)

 

 

 

Pod dojmem loňského ročníku, který se plaval v prvním povodňovém stupni, se nejvíce přihlášek sešlo na kilometrovou trať. Téměř desetkrát nižší průtok než byl v roce 2013, ale zapříčinil, že část plavců radši volila v souboji s 22 minutovým limitem jistotu na trati 750 metrů. Na startu kilometru se tak nakonec objevila padesátka plavců, kteří, po zkušenostech z minulých let, byli rozděleni na dvě vlny. Nejrychleji se do cíle dostala plavkyně brněnské Univerzity Aneta Lokajová, která protnula virtuální cílovou pásku v čase 13 minut a 18 sekund. O 18 vteřin později finišoval nejrychlejší muž, kterým byl Roman Křupka (PK Zábřeh). Další místa na stupních vítězů obsadili mezi muži Milan Štencl (PK Zábřeh) a Martin Zajden (Fides Brno), mezi ženami pak Tereza Reichová z domácího I. PKO Praha a Andrea Matyášová (SK Náchod). Zajímavostí je, že letos i nejrychlejší plavci potřebovali na zdolání tratě o dvě minuty více, než loni ti nejpomalejší. (Nahoře fotografie z nástupu a cesty na start, dole plavkyně a tři čeští ledomílaři po doplavání.)

 

 

 

Nejpočetněji obsazenou tratí se stala sedmsetpadesátka, na kterou nakonec nastoupilo 42 mužů a 14 žen. Z těch byla nejrychlejší Magda Okurková (Fides Brno) v čase 9:13. Mezi muži bral zlato Roman Kurečka před Michalem Petruchou (oba Fides) a Michal Kohoutkem (I. PKO). Mezi ženami doplnily Magdu na pomyslných stupních vítězů Vladislava Kulhánková (KSO Plzeň) a Hana Matýšková (Fides).

Na třech kratších tratích – 500, 250 a 100 metrů – se čas neměřil. Pětistovku si zaplavalo 26, dvěstěpadesátku 38 a stovku 24 plavců. Nejkratší trať si zvolila také nejstarší účastnice závodů, kterou byla Božena Černá z domácího oddílu.

Branické ledy byly zároveň posledním závodem, na kterém mohli plavci plnit limity na Mistrovství ČR ve volném způsobu, které je na programu v sobotu 8. února v Brně. V Praze se v této sezóně Českého poháru v zimním plavání představí plavci ještě jednou, když 1. března bude venkovní nevyhřívaný bazén Plaveckého stadionu Podolí hostit Mistrovství ČR v prsařském způsobu.

Pro zimni-plavani.info sepsal Petr Hubal, fotografie doplnil Jirka Kuřina


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 6.2.2014
Number of Views: 3106


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);