Detail článku

Otužilci plavali z Česka do RakouskaUteklo to jako voda v Dyji, poprvé se na česko-rakouské hranici plavalo v roce 2009, a letos 14. prosince  již popáté. Zpočátku se této netradiční oslavy připojení Česka k Schengenskému prostoru zúčastnilo několik desítek otužilců, letos do Poštorné dorazila skoro stovka zimních plavců. Poslední předvánoční akce Českého poháru je sice nesoutěžní, ale přesto hodně zajímavá. Prezence probíhá na bývalé celnici - nyní restauraci v Poštorné. Potom se plavci i organizátoři přemístí na rakouské území, do soukromého lesa na pravém břehu řeky Dyje, k hraničnímu kameni č. XI. 

 

Jako zázemí pro plavce slouží vlastní auta a stan záchranné služby. Po nástupu, na kterém je vzpomenuto období neprodyšně přísně hlídané státní hranice a uctěna památka padlých obětí, se plavci vydají pěšky proti proudu řeky. Již po několika desítkách metrů dojdou na české území, odkud plavou svoji zvolenou trať.
 

 

plavci na startu kilometrové tratě / překonání státní hranice volným způsobem

 
 

Pro nejdelší, kilometrovou trať, se rozhodlo 41 plavců - tradiční účastník Vídeňák Georg Manov a s ním plavci z devíti českých oddílů (mezi nimi i Poláci a Slováci). Dvanáct soutěžících odplavalo trať 750 metrů, dalších sedmnáct půlkilometrovou. Nejkratší možnou vzdálenost 100 metrů si nevybral nikdo, patnáct otužilců odplavalo trať 250 metrů. Voda tekla poměrně rychle, ale nikdo neplaval dál než do cíle. Teplota vody 2.6°C byla podobná jako teplota vzduchu.

 

Pro zimni-plavani.info sepsal a fotografiemi doplnil Jiří Kuřina

 

 


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 4.1.2014
Number of Views: 2891


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);