Detail článku

Hradec Králové - první ledová voda Poslední listopadový den tohoto roku se uskutečnil  42.ročník soutěže otužilců v Labi a 13. ročník Memoriálu Františka Kašparovského v Hradci Králové. Rekordní účast byla znát již při příjezdu a pokusech slušně zaparkovat. Mrazivá rána předchozího týdne slibovala první letošní zimní vodu. Pro nováčky možnost ochutnat zač je toho loket a posunout se v třídní otužilecké hierarchii o stupínek výše. Pro znalé potvrzení svého otužileckého stupně získaného v minulých sezonách a první kvalitní ochutnávka nové sezony.

na úvodní fotografii Karel Valeš, předseda pořádajícího oddílu po doplavání

 

Voda byla krásně čistá a řetízkovala. Po tradičním nástupu a seznámení se se zajímavými, ocenění hodnými výkony některých plavců se do vody již hrnuli první zájemci o kvalitně zčervenalý kožíšek. Na nesoutěžních tratích 100 a 250m se zde většinou mísí zasloužilí nestoři zimního plavání a otužování, kteří zplna vychutnávají svou další zdravotní lázeň s nažhavenými nováčky, které soutěžní řád brzdí v jejich horlivosti a směřuje je na řízený pozvolně-zvykací program získávání zkušeností s tímto výjimečným plaveckým odvětvím.

 

Mezi nimi, nenápadně, mimo jinými, i všestranně vynikající plavkyně Magda Okurková z Komety, toho času hostující za Fides Brno, či domácí hradečtí nestoři pan Stanislav Boháč a paní Blanka Vyskočilová.

 

Poté se již začínají rozcvičovat a pomalu odkládat svršky zájemci o nejvyšší bodové porce na kilometrové trati, která díky dostatečně pomalému proudu byla plavána na jednoduché, klukovské trase „k mostu, a zpět“. Těchto 27 nenechavců si to rozdalo na férovku v Labi, které již spíše obhlíželi místní kluci s naostřenými šlajfkami. Ale omyl ! Voda ještě přece jenom teče a rochní se tu v ní skorem dvě sta rudochů.

 

plavci na trati závodu 1 km / po doplavání soutěže 500 m

 

 

Na stupních vítězů,  uprostřed, mezi dvěma statnými chlapáky stojí opět mladá dívka, nevysokého vzrůstu. Iveta Nováková z Pardubického SCPAP dala již loni v ledovém bazéně na Rumchalpě jasně najevo, že by se ráda stala další královnou zimního plavání. Již jsme si zvykli na to, že přední příčky, tak trochu na ostudu té agresivnější polovině zimně-plaveckého pokolení, obsazují děvčata. Proto jsme také letos oddělili  soutěžení žen od mužů, tak abychom dívky nediskriminovali … (a my kluci se trochu posunuli v žebříčku výše).  Na druhém konci startovního pole se bohužel nesrovnali dva plavci s časovým limitem, který na odplavání zvolené trati všichni shodně mají.

plavci před startem / vyhlášení vítězů 1 km trati

 

 

Plaval i Zdeněk Tlamicha, který se v těchto týdnech primárně zaměřuje na trénink tzv. Ice Mile, takže po domluvě s pořadatelem a doplavání soutěžního kilometru pojal cílovou boji jako svou obrátkovou a pokračoval ve své tréninkové plavbě. Bohužel tuto bóji obeplaval opačným směrem než aby mohl být klasifikován i pro tuto hradeckou soutěž.

Čtyřicetisedmi plavci nejsilněji obsazenou sedmsetpadesátku vyhrál matador zimního plavání Jarda Švestka z Univerzity Olomouc před mladičkou Terezou Reichovou z I.PKO a domácím Martinem Duškem.

500m tradičně vyhrála pro zimní plavání rovněž velice nadaná dorostenka Renata, mladší z úspěšných sester Novákových, obě z oddílu SCPAP. Druhé místo obsadil jihlavský Pavel Kučera mladší a třetí Zdeněk Hrdý z pražského klubu ČOUPr.

Vysoce se dá také hodnotit, pro budoucnost zimního plavání velice přínosný projekt nové soutěže dorostenců o "Pohár primátora města Hradce Králové". Zázemí pro tradiční poplavací společenské setkání u zaslouženého pozdního oběda a vyhlašování výsledků se přesunulo do kapacitně lépe vyhovující restaurace Kongresového centra Aldis. Během dne se na nás kouklo i sluníčko a vůbec to byl opět zase jeden z velice vydařených svátků zimního plavání.

 

 pro zimni-plavani.info napsal Jiří Neuman, fotografoval František Kuřina

 


Written By: SuperUser Account
Date Posted: 25.12.2013
Number of Views: 3955


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);