Detail článku

Rekordní účast plavců v ČehovicíchV sobotu 16.11.2013 se uskutečnil na čehovickém rybníku v pořadí sedmý závod v rámci Českého poháru v zimním plavání. Do 7°C chladné vody se ponořil rekordní počet zimních plavců a otužilců. I divácká účast byla letos enormně vysoká. Tento sport láká v poslední době více a více lidí různého věku. Byl to v pořadí 40. závod v zimním plavání, který oddíl dálkového a zimního plavání TJ Haná Prostějov ve své historii uspořádal na Hané. Plavci již tradičně plavali na trasách 1000m, 750 m, 500 m, 250 m.

Letos se přihlásilo i spoustu diváků na diváckou trať v délce 100 m o „Čehovického zimního čochtana“. Rekordních 131 plavců a plavkyň dosáhlo neuvěřitelných výsledků. Plavce přijela podpořit a jejich výkony ocenit i senátorka za Prostějovsko Božena SEKANINOVÁ.

Cehovice - zimni plavani - nastup Mucha Coufal Sekaninova   Cehovice - otuzilec Michal Mucha

 

V letošním roce jsou podle nových pravidel poprvé hodnoceny ženy zvlášť a muži zvlášť. Ač je to neuvěřitelné ze 131 plavců zastupovalo „něžné pohlaví“ 41 žen. Nejstarší plavkyní byla Blanka VYSKOČILOVÁ (1939), nejstarším plavcem byl Stanislav BOHÁČ (1935) – oba z Hradce Králové. Do chladné vody se ponořily a zkusily si nejkratší 100 m trať i 4 děti ve věku do 11 let, které předvedly za velké podpory a obrovského potlesku diváků neuvěřitelný výkon. A jak dopadly výsledky:

Stanislav Bohac - nejstarsi otuzilec v Cehovicich  

Otužilci na startu

Děti na otužilecké akci

 

Na trase 1000 m mezi muži zvítězil Roman KŘUPKA (PK Zábřeh) a za ženy Iveta NOVÁKOVÁ (SCPAP Pardubice), pro bronzovou medaili si dojela přemožitelka kanálu La-Manche a členka pořádajícího oddílu Dana ZBOŘILOVÁ (Haná Prostějov). Trati 750 m kralovali za muže Marcel ČERMÁK (KSO Plzeň) a za ženy Karolína JÁNSKÁ (Fides Brno). 500 m trati naprosto suverénně vévodili za ženy Renata NOVÁKOVÁ (SCPAP Pardubice), za muže Bedřich HANUŠ (Fides Brno). Oddíl dálkového a zimního plavání TJ Haná útočí v soutěži družstev na třetí místo.

Gabriela Ježková  - otužilec TJ Haná   vyhlášení vítězů Čehovice

 

Z úst ředitele závodu a moderátora Michala MUCHY se diváci mohli dozvědět, že je zimní plavání sport, jehož vývoj jde stále dopředu. „Stále více a více se tímto sportem zabývá mladší generace. Plavání v chladné vodě má jasná pravidla, stanovená sekcí zimního plavání Českého svazu plaveckých sportů. Česká republika je jedinou zemí na světě, kde jsou pro tento sport stanoveny jasná pravidla, která se stále vyvíjejí. Vzdálenosti, teplotní limity, maximální délka pobytu ve vodě, věkové kategorie, bodování, nominace na MČR a vyplavání si třídy dělají ze zimního plavání plnohodnotný sport zasluhující si evropskou a světovou pozornost“, řekl Mucha.

Daniela Majerová - 2006, mladý otužilec   rybník Čehovice

 

Přemožitel kanálu La-Manche a předseda oddílu Luděk COUFAL zve za oddíl DZP TJ Haná všechny sympatizanty a příznivce zimního plavání a otužování na letošní 30. ročník Vánoční koupele na Štědrý den ve 12,00. Místo bude upřesněno v regionálním tisku a na www.tjhana.info.

Sepsal Michal Mucha, fotografoval Michal Mucha a Jiří Kuřina


Written By: Administrator Account
Date Posted: 5.12.2013
Number of Views: 3277


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);