Detail článku

Plzeň - Bolevák - výzkumné měřeníVážení přátelé !

O náš sport zimní plavání projevili zájem významní odborníci, prof. Topolčan, vedoucí Centrální laboratoře pro imunoanalýzu, a prof. Racek, vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie FN v Plzni, kteří v rámci výzkumného grantu jsou ochotni „zasponzorovat“ výzkumné měření při Slavnosti slunovratu na Boleváku tuto sobotu 23. listopadu.

O co půjde: U mimoplzeňských plavců jde o odběr malého množství žilní krve před startem v soutěži a po doplavání do cíle, a to bez ohledu na délku plavané trati. Před startem by ještě každý vyplnil stručný dotazník s uvedením některých anamnestických údajů a svými charakteristikami (věk, hmotnost, výška), byla by také změřena tělesná teplota kontaktním teploměrem nad spánkovou tepnou před a po doplavání a % tuku na nášlapném měřiči tuku – to vše v převlékárně restaurace na Bílé Hoře.

V plánovaném výzkumu se hovoří: V první části této studie si musíme zjistit dosud neprozkoumané hormonální změny a změny imunitního systému v souvislosti s náročným sportovním výkonem. Tyto znalosti přispějí především k zabránění nepříznivých vlivů extrémní zátěže na organismus, ale také k průkazu vlivu tréninku a zátěže na organismus a případně korekci tréninku tak, aby se snížilo riziko poškození zdravotního stavu. Následně bude zkušeností využito pro efektivnější regeneraci organismu po zátěži.

Každý z plavců, u nichž budou provedeny odběr krve, obdrží na místě „odměnu pokusné osobě“ ve výši 500 Kč. Po zpracování vzorků také každý obdrží vyhodnocení svých parametrů s komentářem.
Ve spolupráci s našimi kolegy jde po delší době o první měření, kde můžeme získat údaje jinak nám zcela nedostupné. Pokud budete schopni ještě před sobotou (tj. do pátku 22.11.) odhadnout zájem o toto měření se strany Vašich závodníků, napište nám to. Jde o přípravu dostatečného počtu odběrních zkumavek a dalších náležitostí.

Přeji příjemnou cestu do Plzně a hodnotný sportovní zážitek.

MUDr. Jaroslav Novák , Plzeň
Ústav tělovýchovného lékařství
Lékařská fakulta Univerzity Karlovy

jaroslav.novak@lfp.cuni.cz (pište pouze vedoucí oddílu za celý oddíl, ne jednotlivci)

Poznámka redaktora pro plavce a vedoucí klubů: Máte-li zájem se výzkumného měření zúčastnit, informujte co nejdříve své vedoucí klubu, aby mohli doktora Nováka v pátek informovat o předběžném počtu zájemců.

 


Written By: Michal Moravec
Date Posted: 21.11.2013
Number of Views: 3414


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);