Detail článku

Jubilejní ročník „Punkvy“ bude letos ve dvou dnechHlaste se na Punkvu, další může být až v roce 2015(!)
Michal Moravec, ředitel soutěže

První kontakt otužilců s ponornou říčkou Punkvou v Moravském Krasu se uskutečnil na podzim roku 1949. Letos se pod záštitou mistrovského oddílu Fides Brno poplave již 65. ročník. Akce je poprvé a na dlouho dobu zřejmě i naposledy rozložena do dvou dnů.

Punkevní jeskyně jsou nedílnou součástí rozsáhlého komplexu. Vodní jeskynní plavba lodí ze dna Macochy až do přístaviště byla zahájena v roce 1933. Vzápětí se začalo s výstavnou vstupní budovy se zázemím pro personál. Ta již ale delší dobu nevyhovuje současnému náporu návštěvníků a dá se říctí, že má odslouženo. Letos konečně Moravský Kras dosáhl na dotaci z Ministerstva životního prostředí a na granty Evropské unie.
„Za 75 milionů bude do konce roku 2014 vystavěna nová budova, přístav bude částečně zastřešen a od přístavu se bude chodit dokonce nějakým tubusem“, vysvětlil nám pan ředitel Jiří Hebelka.
Naši pohnutku pro návštěvu již znal a po několika minutách již bylo také vše dohodnuto.
Základní informace k 65. „Punkvě“:
Kvůli nevyjasněné situaci v příštím roce jsme se pokusili letos uspokojit všechny zájemce. Tomuto našemu záměru vyšlo vedení jeskyní vstříc.
Menší část bude plavat již v sobotu, zahájení je plánováno  v 16 hodin odpoledne. Na sobotní podvečer jsme dostali 100 míst, přednostně je chceme obsadit vlastními členy a plavci z blízkého okolí do cca 100 kilometrů. Vítanou novinkou je, že půjdeme na dno Macochy „suchou prohlídkovou cestou“, zde se nalodíme a přepravíme na obligátní trať U Hastrmana nebo k Masarykovu dómu. Na nedělní dopoledne je připraveno místo pro 150 příznivců zimního plavání. Dohodnuta varianta s pěším přesunem na dno Macochy spojená s prohlídkou (teplota v jeskyních je cca 6 – 10°C) a následnou plavbou bude možná užívána i v dalších letech. Kapacita pro zimní plavce byla současně do budoucna stanovena na 150 plavců. Pro letošní celou kvótu 250 plavců jsme obratem zajistili občerstvení v restauravi na Skalním mlýně – večeři či oběd, podle času startu.
Doporučení od pořadatele je jasné. Plavte Punkvu letos, v dalších letech s menším počtem účastníků to již nebude tak snadné. Pro Vaše rodinné příslušníky, kteří přijedou s Vámi a budou mít zájem o komerční prohlídku, doporučujeme rezervovat prohlídku s předstihem dopředu na stránkách Moravského Krasu či telefonicky v informačním centru na Skalním mlýně.
 
Na závěr chci poděkovat našemu předsedovi a STK zimního plavání. Bez jeho nápadu a hlavně přesvědčovacích schopností by se akce v tomto rozsahu neuskutečnila. „Je to chráněná krajinná oblast, jednou se vymění vedení a nepustí nás tam možná vůbec“, řekl Petr Mihola. A že jde o dvoudenní soutěž v zimním plavání? „Nikoli, jde jen o to najít způsob, jak jedinečnou plavbu jeskynním labyrintem umožnit více zájemcům.“


Written By: Michal Moravec
Date Posted: 6.9.2013
Number of Views: 4426


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);