Detail článku

34. ročník soutěže v zimním plavání v PlzniSlavnost slunovratu a závod o Pohár primátora města Plzně

Poslední listopadový víkend se soutěž v zimním plavání přesunula do Plzně na Velký bolevecký rybník zvaný Bolevák. Tradiční termín ze začátku prosince byl po dohodě vyměněn s Hradcem Králové, kdy v předchozích ročnících Bolevák zamrzl slabým, neřezatelným ledem těsně před soutěží.

Snad to mělo být náhradou za vodu, jejíž teplota byla 5st a tak naděje mnohých na získání třídy právě v Plzni, jak bývalo zvykem, se rozplynula jako místní ranní mlha.
Po lehce rozpačitém nástupu jako první se do vody neohroženě ponořil zástupce sponzora, předseda představenstva Plzeňské teplárenská, Ing. Roman Jurečko, za bouřlivého potlesku asi tří stovek diváků a kromě potlesku si za svůj výkon odnesl i pamětní diplom za statečnost.
Jako trať byl letos zvolen 250m okruh v blízkosti pláže, protože čistá voda v Boleváku, kde viditelnost dosahuje více jak 4m, s sebou nese daň v podobě vodních rostlin, které pokrývají většinu dna rybníka a v mnoha místech prorůstají až k hladině, jak se mohli v létě přesvědčit i závodníci MČR v dálkovém plavání, které se zde uskutečnilo.
Díky laskavému přispění Správy statku města Plzně, konkrétně Ing. Durase, byl okruh těsně před závody vysekán speciálním kombajnem a tak závodníci mohli změřit síly v čisté vodě s úžasným pohledem na vodní flóru pod sebou.
Jak první se na trať vydali závodníci na 1km. Současně s nimi vyplavala od druhé bójky skupina závodníků na 100m, kteří ale neměli sportovní soutěž a hodnotilo se pouze vedoucí místo. Na trati 1km zvládl 4 soutěžní kola nejrychleji Petr Tomášek (I.PKO), následován Eliškou Novotnou (Fides Brno) a Anetou Lokajovou (Kometa Brno), výsledek, dá se říci, tradiční. Na trati 750m, která se plavala na 2 rozplavby, ovládli plavci I.PKO. Zvítězil jasně Vlastík Zaoral mladší před Pavlem Houžvičkou, který doslova a prsa porazil oddílového kolegu Martina Židlíka. Na trati 500m dominovala pardubická Renata Nováková (SCPAP), stříbrná byla domácí Lenka Šlehoverová (Slavia Plzeň) a bronzový byl opět pardubický Radek Sedlák. Na nejpočetněji obsazené "začátečnické" trati 250m zlato vybojoval Jan Jireš (I.PKO), před Terezou Reichovou (I.PKO) a Ondrou Valešem (Sokol Nová Paka). V soutěži oddílů O pohár primátora zvítězil podle očekávání I.PKO (499bodů) před Fidesem Brno (380 bodů) a pořádajícím KSO Plzeň (252 bodů). Na bezpečnost závodníků dohlíželi členové klubu potápěčů a jejich zdravotní stav bedlivě sledoval bývalý otužilec MUDr. Jaroslav Novák, kromě jiného i vítěz 1. ročníku Memoriálu Miroslava Kroufka v dálkovém plavání na 5+10km, i osádka sanitního vozu, která však letos mnoho práce neměla.
Po závodě plavci ocenili horkovzdušný fukar v prostorách restaurace Oktan i tradiční plzeňský plavecký gulášek. A protože příští rok slaví plzeňští otužilci kulaté výročí jejich působení, mohou se účastníci už teď těšit na překvapení, které pro ně pořadatelé chystají.

Tomáš Kocánek


Written By: Administrator Account
Date Posted: 8.12.2012
Number of Views: 3803


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);