Detail článku

Jičínský Knížepán, 3. ročník Mistrovství Jičína v zimním plaváníZatímco většina území Česka byla v sobotu 20. října 2012 díky inverzi přikryta mlhou a nízkou oblačností, v Jičíně u rybníku Knížete se 111 otužilců a desítky diváků mohlo radovat ze sluníčka a pohádkově modré oblohy. Hezké počasí vydrželo od začátku prezence do prvních rozplaveb na trati 750m, kterými soutěž začínala.

Voda byla teplá 12°C a pro nejdelší třičtvrtě kilometru dlouhou soutěžní trať se rozhodlo 85 plavců (ti dohromady uplavali skoro 64 km). Na prvních šesti místech byla známá jména ze špičky českého dálkového plavání: Honza Štábl (10min 10s), Magda Okurková, Petr Tomášek, Aneta Lokajová, Eliška Novotná a Lenka Pacáková (vesměs plavci z Brna a Prahy). Na opačném konci pelotonu osm otužilců využilo nových pravidel zimního plavání a překročilo hranici 22 minut pobytu ve vodě. Z nich bych jmenoval tři nejvytrvalejší, kteří doplavali v časech kolem okolo 23min 20s: Olda Ducháček, Jožka Makai a Nora Weissová.

Sedmnáct soutěžících startovalo (a doplavalo) na půl kilometru dlouhé trati. Suverénně první v cíli byla patnáctiletá Renča Nováková z Pardubic (7min 50s). Na medaile dosáhli Radek Táborský (Praha) a Jirka Valášek (Náchod), kteří by ve studenější vodě už příliš plavat asi nechtěli. I na této trati se našel otužilecký vytrvalec, který v chladné vodě vydržel déle než 23 minut – Olda Šaroun z královéhradeckého oddílu.

Na čtvrtkilometrové trati se o zlato a stříbro podělily mladé maminky z Prahy: Bára Pálková (6min 12s) a Táňá Prokopová (7min 8s). Po minutě doplavala Marcela Harantová-Pechová (Jihlava) a zbývajících 5 soutěžících během následujících pěti minut. Na závěr si to se studenou vodou rozdal malý tygřík z Náchoda – Klára Šnoplová na trati 100m.

Kdyby přijel skutečný Jičínský knížepán a měl se osvěžit v chladné vodě rybníka, asi by to považoval za ošklivý horor nebo hodně špatný sen. Ale velká parta českých zimních plavců (včetně Poláků, Slováků a Angličanů – kteří jsou její součástí) si to pohádkově užívala.


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 18.11.2012
Number of Views: 3468


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);