Detail článku

64. ročník Memoriálu T.K.Divíška, 32. Liškova PunkvaPunkva znamená pro otužilce začátek.

Začátek nové sezóny zimnního plavání.

Již před 63 lety (2. října 1949) plavali českoslovenští otužilci v jeskynním systému Moravského krasu na říčce Punkvě. Od té doby se tato akce tradičně koná vždy první neděli v říjnu. Zatímco jiné řeky a vodní plochy se s nadcházejícím podzimem teprve začínají ochlazovat, voda v Punkvě mívá okolo 8°C.

Letos zahájení sezóny na Punkvě proběhlo v neděli 7. října, ve vodě o teplotě 7,9°C. Plavců bylo více než 200, z toho jich přes 160 absolvovalo trať 300m (ostatní 100m).  Soutěžit přijeli plavci z 21 českých oddílů a rozdělili si prvních 1552 bodů do hodnocení Českého poháru.  Několik zahraničních soutěžících plavalo za domácí oddíl Fides Brno, pražský I. PKO a náchodský klub, dále se zúčastnilo 12 nesoutěžících hostů ze zahraničí – Polska a Slovenska. Mimo soutěž plavalo také 13 tuzemských otužilců – mezi nimi i nejmladší účastnice Barbora Vobořilová (2001).

Třista metrů plaval také  Jan Novák (narozen 16. října 1942 na Slovensku). Na slavnostním nástupu před plaváním byl při příležitosti jeho nadcházejících sedmdesátých narozenin oceněn Českým svazem plaveckých sportů za přínos plaveckému a otužileckému sportu. Zimní plavání jako sportovní odvětví, které Honza před desítkami let pomáhal definovat a profilovat, má před sebou jistou budoucnost. Na Punkvu přijelo letos plavat deset mladých (počítal jsem narozené v roce 1992 a později), přestože v úzkém jeskynním tunelu se nedá hovořit o závodě nebo soutěži. Další týden čeká zimní plavce soutěž ve Slavkově u Brna, a myslím si, že podíl mladých bude podstatně vyšší.

 

 

 

 


odkazy:

fotoreportáž Josef Strakonice        fotoreportáž Jirka Hradec


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 4.10.2012
Number of Views: 4823


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);