Detail článku

Zimní plavci plavali z Česka do RakouskaJiž potřetí zorganizovali oddíl dálkového a zimního plavání TJ Haná Prostějov a Klub sportovních potápěčů Nautilus Břeclav svým významem ojedinělou a unikátní akci – Zimní plavání z Čech do Rakouska. Akce proběhla 17.12. Myšlenka vznikla před 3 lety, kdy si chtěli zimní plavci připomenout 2. výročí vstupu České republiky do Schenghenského prostoru

a ukázat tak další možnost volného pohybu. „Když mohou lidé volně cestovat jakýmkoli dopravním prostředkem, proč by nemohli volně plavat z jedné země do druhé a klidně i v prosinci“, s úsměvem dodal duchovní otec této myšlenky Milan Kýr z TJ Haná. Zároveň si každý rok krátkou pietní vzpomínkou plavci připomínají období let 1948 – 1989, kdy zde byla tzv. železná opona a lidé nemohli volně cestovat. „Za zvuků hymen ČR a Rakouska jsme uctili památku těch, kdo utíkali za  svobodou v období totality“, řekl moderátor akce Michal Mucha. Rakouský plavec Georg Manov a slovenský zimní otužilec Jozef Makai položili na vodní hladinu věneček. „Díky výborné organizaci a spolupráci nám akci profesionálně zabezpečily týmy Vodní záchranné služby místní skupiny Nové Mlýny a Sbor dobrovolných hasičů Stará Břeclav, za což jim patří velké poděkování. Bez tohoto zabezpečení by akce neměla tak vysokou úroveň a rovněž by nesplňovala bezpečnostní požadavky. Pravděpodobně by ani neproběhla, dodal Mucha.

 
     
 

 

Letošního 3. ročníku se zúčastnil rekordní počet zimních plavců a otužilců. Na prezenční listině figurovalo 43 lidí. Celkem do vody vlezly 4 ženy. Kromě stabilního účastníka, Brita Jacka Brighta, který plave za 1. PKO Praha, přijelo letos i 17 plavců ze Slovenska. Což je velice vysoký počet a svědčí to o zájmu o zimní plavání v zahraničí.

Na letošní ročník bohužel nepřijeli polští přátelé, kteří plavou za Metujské tygry z Náchoda. Poprvé se této akce zúčastnil i zástupce z Rakouska.
Nejstarším účastníkem byla Blanka Vyskočilová z Hradce Králové (1939). „Velice nás ale potěšila účast a přítomnost dvou starostů, a to Břeclavi MUDr. Oldřicha Ryšavého a Bernhardstahlu pana Leo Janka“, poznamenal další organizátor za KSP Nautilus Břeclav Milan Vojta. „Oba starostové byli spokojeni a o akci hovořili s velkým obdivem“, dodal Vojta. Přislíbili pomoc a podporu i do dalších let. „Voda dnes měla 2,5°C, teplota vzduchu byla okolo 6°C., avšak vál čerstvý vítr.

Trochu nepříjemný byl jen ten studený vítr“, poznamenal předseda TJ Haná a přemožitel kanálu La-Manche Luděk Coufal. „Máme do budoucna spoustu plánů a vizí. Zájem je, chuť také, je to jen otázka peněz, které samozřejmě chybí“, dodal Coufal.

Zimní plavci zvou touto cestou příznivce a sympatizanty na vánoční propagační a exhibiční akce – Vánoční koupel 24.12. ve 12,00 hod. - rybník Bidélec v Plumlově, Vánoční kilometr 26.12. na řece Dyji v Břeclavi a Silvestrovské plavání 31.12. ve 14,00 hod. na řece Bečvě v Přerově. 

(mm)


Written By: SuperUser Account
Date Posted: 22.12.2011
Number of Views: 4542


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);