Detail článku

O pohár Stříbrného jezeraZimní plavání na Stříbrném jezeře, 500m ženy - Magda Zárubová, Vlasta Čudanová a Ilona SeidlováPo dlouhých šesti týdnech se podařilo uspořádat další soutěž Českého poháru ZP v souladu s původním rozpisem. Na Stříbrném jezeře na okraji Opavy se v sobotu 26. března konala pod hlavičkou plaveckého oddílu Univerzita Brno - jmenovitě bych z organizátorů uvedl Václava Čecha, jeho syna Davida a tým rozhodčích rodiny Svobodových. Během teplých dnů před závodem se voda ohřála na 7.5°C, v den soutěže se počasí trochu pokazilo. Celou sobotu bylo převážně pod mrakem, chvilku po doplavání posledního závodníka se rozpršelo. Akce se konala již pošesté, současně i jako setkání českých a slovenských přemožitelů La Manche.

Na trati 750m se soutěžilo nejen v rámci Českého poháru, ale zároveň také o pohár Stříbrného jezera. Čtyřicet plavců bylo rozděleno do dvou rozplaveb, v limitu 22minut trať zdolali všichni. První byla v cíli Aneta Lokajová (Kometa Brno) v čase 9:17, druhá se ztrátou 70s Denisa Haltmarová (Plavecký klub Zábřeh). Během dalších 70s doplaval nejen bronzový Artur Kubica (SK Náchod), ale ještě devět plavců z následujích oddílů: Fides Brno, I. PKO, Spartak Přerov, Lokomotiva Brno a SK Náchod.

 

Někteří čerství mimopražští členové I.PKO dali přednost medailím před body Českého poháru a přihlásili se na trať 500m. Z celkem čtrnácti plavců na prvních třech místech doplavali: Magda Zárubová (7:20), Vlastimil Zaoral Tatouš (7:22) a Adolf Goebel (8:03). Atraktivní medaile šestiúhelníkového tvaru vyrobené ze skla se dostaly i na další účastníky – vždy první tři ženy a první tři muže.

 

Trať 250m ovládli na prvních dvou místech dorostenci. Ze čtrnácti soutěžících zvítězila Gabriela Trebichavská (SK Náchod) v čase 3:41, o šest sekund později následována Dušanem Kalupem (I. PKO). Jako třetí za nimi doplavala Dana Zbořilová z TJ Haná. Nejmladším plavcem mimo soutěž na trati 100m byla Hania Naziemiec (2001) z Polska (Katowice / Siemianowice Śląskie). Z největší dálky dorazil Belgičan Lucien Hankart (1937) soutěžící za KSO Plzeň na trati 500m; Lucien byl jedním z nejstarších účastníků celé akce společně s Pavlem Neumannem (1937, DS Frýdek Místek) a Standou Boháčem (1936, Sokol Hradec Králové).

 

Na setkání přemožitelů La Manche byla mj. pozvána a přijela paní Venclovská. Již jsem zmínil Davida Čecha (La Manche 2004, oběma směry 2006), který tuto sobotu pouze plavání organizoval a na Stříbrném jezeře nesoutěžil, a Danu Zbořilovou (2001). Plavat do Opavy přijeli i Petr Mihola (2006), Jozef Lendacký (2004) a Zoltánův (2002) otec Jozef Makai. Také další z přítomných se některé z přeplaveb Kanálu účastnili, ať už jako plavci, ve štafetě a nebo v doprovodném týmu. Mnozí pozvaní se omluvili – z nich bych zmínil alespoň Richarda Haana (2005) – který v sobotu 26. března, kdy se plavalo v Opavě, přebíral v Národním divadle v Praze cenu Thalie za roli Sebastiana (viz www.novinky.cz/kultura).

 

Sezóna zimního plavání je skoro u konce. I když v jejím závěru došlo k více přestupům mezi oddíly, je v soutěži družstev na prvních pozicích asi již rozhodnuto. Alespoň výsledky na Stříbrném jezeře potvrzují dosavadní stav dosažený v Českém poháru:

  

Pořadí

Oddíl

Plavců v Opavě

Body z Opavy

Celkem dosud ČP

1.

Fides Brno

15

2770

41799

2.

I. PKO

11

1360

34983

3.

SK Náchod

7

920

14464

 

Spekulace o tom, zda přestupy budou ještě nějak pokračovat a jaké bude složení oddílů příští rok, mi připadají prozatím předčasné. V každém případě věřím, že za rok se nás na Stříbrném jezeře sejde ještě více. Akce je to pěkná, a zcela čestně na ní mohou všichni účastníci získat diplom z Univerzity Brno za několik (nanejvýš 22) minut plavání.

 

 


David Čech, několikanásobný přemožitel La Manche Stříbrné jezero Opava, zimní plavání, start na 250m
Dana Zbořilová a Gabriela Trebichavská, zimní plavání, březen 2011, Opava Aneta Lokajová, Kometa Brno, vítěz na trati 750m, pohár Stříbrného jezera

 


 

 


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 31.3.2011
Number of Views: 5815


Komentáře
Jiri Kurina :
1.4.2011 23:05:03

Děkuju za pochvalu (doufám že to není apríl), ale pevně věřím, že na dálkovém to bude dál podobně jako třeba vloni, tedy články především z klávesnice Radka Táborského - určitě psané s podstatně větším nadhledem než mohu mít po pár letech já. I tady na zimním uvítám, pokud někdo půjde jinou cestou a nechá reportáž napsat někomu dalšímu, rád se taky někdy podívám jak to vidí jiní.

Vlasta Čudanová :
1.4.2011 16:28:41

Jirka Kuřina je nejen vzdělaný člověk, ale vládne i schopnostií stručně a současně pěkně (i "vyváženě") popsat výsledky a zážitky ze závodu a tvoří tak digitální kroniku zimního plavání. Bylo by dobré, kdyby v tom mohl pokračovat i pro dálkové plavání - ale to už je na zvážení moudřejších. Jirko, díky

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);