Detail článku

Slavnost slunovratuPohár primátora města Plzeň, Fernet Stock likérka BožkovPlzeňský otužilecký klub pořádal v sezóně 2010/2011 již 32. ročník soutěže zimních plavců. Tradiční termín této akce je necelý měsíc před zimním slunovratem; původní rozpis závodů Českého poháru v zimním plavání uváděl datum konání 4. prosince 2010. Koncem listopadu udeřily silné mrazy. Bylo jasné, že Bolevecký rybník zamrzne, ale ne dost silným ledem, aby organizátoři mohli soutěž zabezpečit. Proto určili náhradní termín 12. března 2011.

 

Již koncem února se začalo diskutovat o přeložení na 19. březen – vzhledem k předpovědi počasí bylo pravděpodobné, že rybník nestačí do 12. 3. rozmrznout a ani tentokrát nebude led dost silný na vyřezání "bazénu" pro regulérní plaveckou soutěž. Ještě v úterý 8. března byl led prakticky po celé hladině rybníka – místy stále poměrně silný, místy již hodně slabý – a organizátoři definitivně rozhodli o konání soutěže v sobotu 19. března 2011. Souběžně probíhaly ve výboru sekce zimního plavání diskuse a hlasování o tom, zda lze schválit zařazení přeložené soutěže i v rámci Českého poháru.


Konečný verdikt byl oznámen v neděli 13. března. Podle něj mohly být v rámci soutěže získány nebo obhájeny výkonností třídy zimního plavání dle platných regulí, ale žádné body do hodnocení Českého poháru (ani pro jednotlivce, ani pro družstva, ani za absolvovanou trať či pořadí). Začátkem týdne přišlo silné oteplení, v pondělí a v úterý teplota vystoupala ke 20°C a padla řada teplotních rekordů. V polovině týdne se citelně ochladilo, v pátek na mnoha místech republiky vydatně sněžilo. Pokud by sníh padal i v Plzni a na Boleveckém rybníku, skoro určitě by se voda ochladila na 4°C potřebné k vyplavání výkonnostních tříd. Ale tam nespadla ani vločka a teplota vody dosáhla 6.2°C.


Nakonec se tedy v sobotu 19.3. na Boleváku konalo otužilecké setkání, spojené se soutěží družstev o pohár primátora města Plzně. Zúčastnilo se jej čtyřicet plavců – dvanáct domácích, ostatní z celkem sedmi oddílů z Čech i Moravy. Na trať 100m se vydal jediný plavec - nejmladší Ladislav Prener (1997) z Českých Budějovic. Pro vzdálenost 250m se rozhodlo 10 mužů a 6 žen – mezi nimi několik dalších nováčků i oba nejstarší plavci: Olda Pospíšil (1938) z pražské I. PKO a Blanka Vyskočilová (1939) ze Sokola Hradec Králové. Trať 500m si zvolilo 5 plavců, z toho jedna žena (Nora Weissová z Hradce Králové). Velký zájem byl i o trať 750m – mezi 11 soutěžícími byla opět jedna žena (Vilemína Rieggerová z Českých Budějovic). Všichni doplavali v limitu, i když poslední tři v čase okolo 21:20. Na trať dlouhou 1km vyrazilo 7 mužů, první v cíli byla trojice Petr Mihola, Radek Suchopa (oba Fides Brno) a domácí Tomáš Kocánek. Do cíle doplavali bez problémů vlastními silami všichni, pouze poslední překročil časový limit 22 minut.


Výsledky soutěže O pohár primátora města Plzně shrnuje tabulka:

 

Pořadí

Oddíl

Plavců

Body

1

KSOPl

12

125

2

I.PKO

7

90

3

SoHK

6

65

4

Fides

4

55

5

PgČb

4

33

6

JPK

4

25

7

Mocht

1

15

8

ČOUPR

2

10

 

Slavnost slunovratu se konala skoro až v době jarní rovnodennosti. Plavala se soutěž o pohár primátora, ale v hospůdce Oktan, kde jsme měli zázemí, se čepoval Gambrinus, a vyhrané poháry jsme testovali výrobky místní firmy Stock Božkov. Přesto, nebo dokonce právě proto, se nám i bez velké účasti v Plzni líbilo, a těšíme se na poslední listopadovou sobotu, kdy by se měl konat 33. ročník.


Plzeň - Bolevecký rybník, soutěž otužilců, start na 1km (19. 3. 2011) Soutěž v zimním plavání, start na 250m, Plzeň, březen 2011, teplota vody 6°C
hospůdka Oktan, Plzeň, společné foto otužilců s poháry vítězové soutěže družstev "O pohár primátora města Plzně" - SK Otužilců Plzeň, I. Plavecký klub otužilců Praha, oddíl dálkového a zimního plavání TJ Sokol Hradec Královéodkazy:  plzensky.denik.cz/zpravy_region/bolevak-obsadili-otuzilci20110320.html

 

o klubové akci 4. prosince 2010:

relax.lidovky.cz/obrazem-neplaveme-v-mrazu-jen-pro-zdravi

www.ct24.cz/regionalni/109081-mraz-a-snih-idealni-podminky-pro-plzenske-otuzilce/


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 20.3.2011
Number of Views: 5322


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);