Detail článku

Břeclavský bobrBřeclavský bobr - otužilci, Josef Weiss (Sokol HK) a Jan Váně (Fides Brno)Únorové plavání na řece Dyji, pojmenované Břeclavský bobr, patří mezi mladší akce konané v rámci Českého poháru v zimním plavání. Letos jej KSP Nautilus Břeclav (ve spolupráci s oddílem Fides Brno) uspořádal po páté. Očekávala se hodně tvrdá soutěž, ve vodě o teplotě okolo 1°C, s minimálním průtokem a plavání na okruhu jako na stojaté vodě. Ale počasí bylo nakonec o trošku teplejší než předpověď, voda měla okolo 2°C a teplota vzduchu přes den byla těsně nad bodem mrazu. Průtok v době soutěže byl 48 m3/s, ale během předchozích 24 hodin se různě měnil mezi 30 a 55 m3/s (viz záznam). Plavalo se po proudu a tekoucí řeka všem plavcům citelně pomohla – ani na nejdelší trati 750m nikdo neplaval déle než 11 minut. Dost silně profukoval mrazivý vítr, bylo zataženo, chvílemi poletoval sníh nebo poprchávalo, a do vody se příliš nechtělo. Lze říci, že všech 90 plavců odvedlo otužilecký výkon hodný uznání.


Na trati 100m plavala jediná Zuzana Kvapilová (ŽĎAS). Na 250m soutěžilo 8 plavců, jako první do cíle dorazili dorostenci Dušan Kalup (I. PKO) a Anna Kuřinová (Sokol Hradec Králové). Ta byla těsně následována Barborou Pálkovou a Táňou Prokopovou – dvěma nastávajícími maminkami z Prahy. Půl kilometru plavalo 10 soutěžících, nejlepších časů na této trati dosáhli Michal Mucha a Monika Bandíková – oba z TJ Haná. Soutěž v délce 1000m byla odvolána, na trati 750m plavalo zbývajících 71 účastníků. Plavalo se v 6 rozplavbách. V cíli rozhodčí naměřili nejkratší čas dvojici Milan Štencl a Denisa Haltmarová (oba PK Zábřeh). Na dalších místech následovali Jan Váně a Lenka Pacáková (oba Fides Brno) a jako pátý se umístil Vlastimil Zaoral starší (I. PKO).


Samotná soutěž – jasné odstartování, změření časů a vyhodnocení dobře zorganizovaným týmem Lenky Nowakové mj. s využitím cílové kamery - byla na velmi vysoké profesionální úrovni. Totéž lze říci i o zabezpečení skupinou záchranářů, také jídlo a pití zvládal personál restaurace Kovárna zajistit bez větších prodlev. Určitému skluzu a nedopatřením se organizátoři nedokázali bohužel vyhnout. Zejména hodně účastníků mělo dojem, že soutěž na jeden kilometr bylo možné zorganizovat. Například jsme mohli dojít na místo startu 750m pěšky a odtud být dopraveni lodí na druhý břeh na start 1km - pokud byl problém v lodích. Variantě, že by plavci nezvládali a nestíhali, vůbec nerozumím.

 

Nepříjemné bylo i čekání před plaváním 750m, přestože se pořadatelům podařilo v průběhu soutěže skluz stáhnout skoro na polovinu. Někteří před startem postávali ve větru, nepříliš oblečeni, s minimálními zásobami čaje nebo jídla více než půl hodiny. Určitě ale celkově to povedené převažovalo, závody jsme si užili a pořadatelé zaslouží poděkování.


V Českém rozhlase ráno hlásili, že sobota 19. 2. 2011 je Mezinárodním dnem na ochranu velryb. Někteří plavci v Břeclavi si prý jako velryby opravdu připadali, ochranná role přítomných záchranářů byla nepochybná – a myslím, že naprostá většina zúčastněných nelituje, že se rozhodla právě pro tuto akci, a že příště opět rádi přijedou. A nic na tom nemění fakt, že dle zprávy ČTK se v Praze konala právě v ten samý den zřejmě hodně významná otužilecká exhibice na Vltavě, které se podle textu na www.ceskenoviny.cz zúčastnili minimálně dva lidé. Doprovodné foto se dvěma plavci je evidentně odjinud, a znalí čtenáři mohou soutěžit, kolik kdo najde v této tiskové zprávě dalších nepřesností... Ale abych se vrátil k Břeclavskému bobru 2011. Nebyl to úplně lehký a snadný závod. To dokazuje i prohlášení jediné plavající Tygřice: "Voda dneska měla silný říz, což mi zamotalo hlavu a podepsala jsem přestupní lístky do Prahy."


otužilci před plaváním na Dyji, 19. února 2011
po startu na trati 750m - zimní plavání, volný způsob - soutěž Českého poháru v Břeclavi
vyhlašování výsledků - čte Jan Váně, kontroluje Petr Mihola, FIDES Brno
Milan Štencl (PK Zábřeh) před startem na 750m
Denisa Haltmarová (PK Zábřeh) - celkově druhá, nejrychlejší žena na 750m zimního plavání v Břeclavi

 


odkazy:

breclavsky.denik.cz/zpravy_region/breclavsky-bobr-prilakal-stovku-plavcu20110220.html

 

ČTK vydala zprávu i o Břeclavském bobru: magazin.ceskenoviny.cz/zpravy/chladna-voda-dyje-dnes-v-breclavi-zlakala-temer-stovku-plavcu/598635


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 21.2.2011
Number of Views: 6335


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);