Detail článku

Zámecký okruh (29. ledna 2011)Čtyřicátého ročníku zimního plavání v Chocni na Tiché Orlici se zúčastnilo celkem 64 plavců, z toho 12 žen a 2 dorostenky. Většina otužilců (60) přijela z jiných oddílů, plavali také tři Poláci a jeden Angličan. Pro trať 100m se rozhodlo 7 plavců, mezi nimi i jedna nastávající maminka z Prahy, a také nejmladší účastnice Gábinka Trebichavská (1996) z plaveckého oddílu Výtahy Náchod (alias Metujští tygři). Vzdálenost 250m odplavalo 26 otužilců, včetně nejstaršího účastníka Jirky Soukupa (1927) z TJ Sokol Hradec Králové. Na nejdelší půlkilometrovou trať se vydalo 31 plavců, mezi  nimi i ženy. Také na této trati všichni úspěšně doplavali do cíle.

Voda měla 1°C, většinu trasy docela tekla, takže rozvážnějším plavcům trvalo odplavání 500m přes 8 minut. Čas se ovšem neměřil a pořadí plavajících nehodnotilo – účastníci dostanou body do Českého poháru v zimním plavání jen na základě toho, jakou trať v daných podmínkách absolvovali – podobně, jako to bývalo ve sportovním otužování před čtyřiceti lety běžné. Zajímavým, poněkud strašidelným plaveckým zážitkem je na delších tratích na této akci podplavání mostů, které se klenou jen asi půl metru nad hladinou.
Obloha byla bez mráčku, svítící sluníčko dokázalo vytáhnout rtuť teploměru na hodnoty okolo 5°C. V noci byly podstatně silnější mrazy a ještě odpoledne teplota vzduchu ve stínu -1°C. Hezké počasí přilákalo 400 diváků, mezi nimi i řadu fotografujících, zástupce tisku a rozhlasu. Jedna plavkyně přijela ze Slovenska poté, co se ujistila, že zde nejsou mrazy -15°C jako tam, a že řeka určitě nebude zamrzlá.

 

Organizátoři, kteří podobnou akci připravují dvakrát ročně, vše zvládli velmi dobře – bez zbytečných prostojů, hluchých míst a většího informačního šumu. Lze jim jen poděkovat. Již ne tak docela perfektní byl výkon personálu v nedaleké restauraci, kde jsme obědvali (přestože předpokládám, že podobný nápor absolvují minimálně několikrát do měsíce). Nevím, jestli se někdo stihl naobědvat dříve než za hodinu (pokud se nespokojil s polévkou), časy byly i dvojnásobné. Ale musím uznat, že jídlo bylo dobré, za rozumné ceny, obsluha nás během prostojů poměrně ochotně i u vzdálených stolů zásobovala polévkou a pivem – takže někteří měli k obědu kromě jídla tři česnečky a tři piva, někdo možná i více.

 

Choceňskému oddílu otužilců nezbývá než popřát hodně sil do pořádání dalších desítek ročníků plavby na Zámeckém okruhu.


 

Tichá Orlice - místo plavání otužilců na Zámeckém okruhu v Chocni nejmladší účastnice Gabriela Trebichavská
otužilci cestou na nástup, v pozadí Morsy z Kudowy nejstarší účastník - otužilec Jiří Soukup, Sokol Hradec Králové - na startu 250m

 Odkazy:

Skoro sedmdesát fotek z plavání: pindapruda.rajce.idnes.cz/Otuzilci_Chocen_29.1.11/

 


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 30.1.2011
Number of Views: 4904


Komentáře
milan kyr :
27.2.2011 11:12:49

škoda jen, že se vracíme do doby před 40ti lety a začínající plavci nemohou na trati 250m soutěžit o body za pořadí. Kvůli pár bodům za účast řada plavců nepřijede.

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);