Detail článku

Databáze bodování Českého poháru ZP doplněna o další ročníkyNa podzim tomu byly právě čtyři roky, co jsme spustili databázi bodování Českého poháru zimního plavání. Do ní zapisujeme jako do archívu veškeré dílčí výsledky jednotlivých soutěží, zařazených do seriálu zimních plaveckých soutěží, pořádaných z pověření Sekce Dálkového a zimního plavání Českého svazu plaveckých sportů. Databáze obsahuje bodování jednotlivých sezón, umístění klubů a oddílů, ale hlavně detailní informace o výkonech každého plavce v průběhu uplynulých sezón.

Data obsahují rovněž popis klimatických podmínek, se kterými se museli vypořádat závodníci při soutěži, ale také pořadatelé při přípravě a konání akce. Máme tak možnost se dovědět, kdo se na pořádání podílel, jak zajišťoval soutěž v mnohdy velmi tvrdých klimatických podmínkách a jakých výkonů dosáhli zimní plavci.

Bodovací server byl postupně několikrát doplňován o starší ročníky a tento proces rozšiřování probíhá dále. Současný stav podrobné historie končil sezónou 2004 / 2005.

Novinkou od Nového roku 2019 bude otevření dalších sedmi sezón. Tím se archiv přehoupne i do minulého století. Databáze bude všem zimním plavcům, otužilcům& a dalším návštěvníkům ukazovat, jak se soutěžilo v studených i ledových vodách až do sezóny 1997 / 1998. Archiv je unikátní tím, že obsahuje všechny dílčí výsledky soutěží a tím dává detailní přehled o průběhu každé sezóny. Nadstavbou databáze bodování je speciální dotazovací systém, tzv. Generátor dotazů, kterým se výrazně rozšířili možnosti pohledů na souhrny výsledků vybraného plavce, vybraného oddílu, vybraných věkových kategorií či srovnání více oddílů.

Již ne mnoho aktivních otužilců si pamatuje a vybavuje výborné zimní plavce a plavkyně té doby. Mezi ně patřili třeba muži Václav Pilík, Libor Laštík, Michal Štěrba. Mezi ženami vévodily Hana Kvapilová nebo Dagmar Vymlátilová. V masters (dříve veteránských) kategoriích patřili k nejlepším manželé Zdeňka a Rudolf Řezaninovi, jmenovat je třeba i dlouhověkého nestora zimních plavců Ladislava Nicka. Ale na špičce výsledků najdete také jména plavců, kteří ve svých věkových kategoriích podávali a podávají výjimečné výkony dodnes. Kdo by neznal Danu Zbořilovou, Františka Kosaře, Richarda Haana, Petra Miholu. Ve výsledcích narazíte i na jména velkých propagátorů a lídrů svých oddílů. Milan Svoboda, Dušan Věženský, Emil Pokorný, Pavel Neumann, Oldřich Syrový a další osobnosti najdete v databázi Bodování zimního plavání.

A kdy se ohlídneme a budeme moci podívat ještě dál ? V přípravě jsou další zimní sezóny, kterými se dostaneme až na počátek devadesátých let. To je doba, kdy se v tehdejším Československu začínalo se zimním plavání na pořadí a o nedlouho později i na čas. To vše budeme chystat ke zveřejnění opět za rok.

Po četných kontrolách a několikaměsíčních přípravách a ladění samostatných sezón se podařilo vytvořit propojený celek, který přesně zapadá do stávající databáze bodování zimního plavání. Na této činnosti se nadále podílejí Michal Moravec a Pavel Bartoněk.

Jako autoři tohoto projektu budeme moc rádi za jakákoli podnětná doplnění či upozornění. Rovněž rádi přijmeme na doplnění archivu staré výsledky, informace nebo zápisy, vztahující se k počátkům organizovaného sportovního otužování a zimního plavání v rámci ČSTV (Československého svazu tělesné výchovy), zejména k 70-tým a 80-tým letům. Pokud máte zájem do osobních karet rovněž doplnit nebo aktualizovat fotografii, zašlete ji ve standardní obličejovém formátu s uvedením jména, klubu a ročníku narození. Můžete také doplnit logo vašeho oddílu či klubu. To vše zasílejte na mailovou adresu zimni-plavani@centrum.cz

Brno 27.12.2018

Ještě poznámka k Archivu výsledků zimního plavání.

Podařilo se mi objevit chybějící výsledky dvou sezón, které nebyly kompletní. Upozorňuji, že jsem doplnil archiv celkových výsledků o sezóny 1981/82 a 1983/84. Tím je zkompletováno soutěžní dění zimního plavání od podzimu 1975.

Brno 6.1.2019    Michal Moravec, STK ZP


Written By: Michal Moravec
Date Posted: 27.12.2018
Number of Views: 568


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);